Środa, 21 II 2018 r.
Nr 34/2018 (2373)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


17 lutego 2017 r.

Podatki 2017: Umorzenia opłat lokalowych bez podatku

Dochody z tytułu umorzenia należności pieniężnych związanych z użytkowaniem lokalu mieszkalnego (głównie czynszów i innych opłat lokalowych) będą zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT) – wynika z projektu rozporządzenia, które opublikował resort finansów. Zaniechanie poboru podatku dotyczyć ma lat 2016-2017.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

Zwolnienie z podatku PIT dotyczyć będzie bezpośrednio osób fizycznych, którym umorzono należności pieniężne związane z użytkowaniem lokalu mieszkalnego. Zaniechanie ma odnosić się tylko do umorzeń zastosowanych przez jednostki samorządu terytorialnego.

„Zastosowanie proponowanego zaniechania pozwoli skuteczniej zrealizować cel umorzenia, jakim jest efektywna pomoc ze strony jednostek samorządu terytorialnego decydujących się na umorzenie należności pieniężnych związanych z użytkowaniem lokalu mieszkalnego” – wskazują projektodawcy.

Zaniechanie będzie mieć zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2016 do 31 grudnia 2017 r. Szacuje się, że w efekcie dochody budżetu państwa i samorządów zmniejszą się łącznie o ok. 8 mln zł w skali roku.

Wprowadzenie zmian przewiduje projekt rozporządzenia (z 15 lutego 2017 r.) Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów) z tytułu umorzenia należności pieniężnych związanych z użytkowaniem lokalu mieszkalnego.

Rozporządzenie wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Z projektem można się zapoznać tutaj.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach