Wtorek, 20 II 2018 r.
Nr 33/2018 (2372)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


16 czerwca 2017 r.

Podatki 2017: Więcej e-deklaracji bez podpisu kwalifikowanego

Bez konieczności stosowania podpisu kwalifikowanego będzie można składać przez internet więcej deklaracji podatkowych – wynika z projektu przygotowanego w Ministerstwie Finansów. Zmiany dotyczyć będą kilkunastu rodzajów formularzy, które składa obecnie ponad 40 tys. podmiotów.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

Dotychczasowe rozporządzenie było już kilkakrotnie nowelizowane. W związku z potrzebą dalszego upowszechniania składania deklaracji i podań bez konieczności stosowania podpisu kwalifikowanego konieczne jest wprowadzenie znaczących zmian w stosunku do obowiązującego obecnie stanu prawnego” – wskazują projektodawcy.

Zgodnie z projektem, bez stosowania kwalifikowanego podpisu elektronicznego składać można będzie również niektóre deklaracje (VAT-8, VAT-9M, VAT-10, VAT-11 i VAT-12), informacje (VAT-23, VAT-26, GHD-1 i IGH-1) oraz zgłoszenia (AKC-R i AKC-Z).

W przypadku zgłoszeń i informacji GHD-1 możliwe będzie zastosowanie podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą certyfikatu celnego. W odniesieniu do deklaracji i pozostałych informacji wystarczy tzw. inny podpis elektroniczny, który także zapewnia autentyczność.

Na zmianach skorzystać ma w sumie ponad 40 tys. podmiotów.

Wprowadzenie zmian przewiduje projekt rozporządzenia (z 25 maja 2017 r.) Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie sposobu przesyłania deklaracji i podań oraz rodzajów podpisu elektronicznego, którymi powinny być opatrzone.

Większość nowych przepisów wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Z projektem można się zapoznać tutaj.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach