Piątek, 16 II 2018 r.
Nr 31/2018 (2370)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


11 sierpnia 2017 r.

Podatki 2017: Zmiany w zasadach działania KAS

Funkcjonowanie administracji podatkowej ma zostać usprawnione. Odpowiednia nowelizacja została już podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę i czeka na publikację w Dzienniku Ustaw. Zmiany dotyczą m.in. występowania o opinię w zakresie klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

Główną zmianą ma być przepis wskazujący, że dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) jest zobowiązany do wystąpienia do szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) o opinię w zakresie klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania albo wystąpienia nadużycia prawa tylko w sytuacji, kiedy dane zagadnienie, które przedstawiono we wniosku o interpretację, nie było już wcześniej przedmiotem opiniowania przez KAS.

„Jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będą odpowiadać zagadnieniu, które było już przedmiotem uzyskanej uprzednio opinii szefa Krajowej Administracji Skarbowej, organ interpretacyjny będzie mógł się oprzeć na tej opinii. Opinię wraz z wnioskiem o jej wydanie organ interpretacyjny dołączy do akt sprawy, po usunięciu z nich danych identyfikujących wnioskodawcę i inne podmioty” – wyjaśnia prezydencka kancelaria.

W noweli przewidziano również umożliwienie powierzenia prowadzenia Rejestru Zastawów Skarbowych innemu organowi KAS. Obecnie może to być jedynie szef KAS.

Zmiany wprowadza ustawa z 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa, ustawy o finansach publicznych oraz ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej. Ustawa została podpisana przez prezydenta 9 sierpnia br.

Nowela wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Z nowelizacją można się zapoznać tutaj.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach