Piątek, 19 I 2018 r.
Nr 14/2018 (2353)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


10 stycznia 2018 r.

Podatki 2018: Akcyza obejmie również e-papierosy

Akcyza obejmie także płyn do papierosów elektronicznych oraz tzw. wyroby nowatorskie – wynika z nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, którą podpisał w ostatnich dniach prezydent Andrzej Duda. Nowe przepisy powinny wejść w życie jeszcze w styczniu br., ale do końca roku obowiązywać będzie zerowa stawka podatku.

R E K L A M A

Do ustawy akcyzowej wprowadzone zostaną regulacje odnoszące się do opodatkowania podatkiem dwóch nowych kategorii wyrobów, w tym płynu do e-papierosów oraz wyrobów nowatorskich. Jak wskazują ustawodawcy, płyny tego typu stanowią substytut tradycyjnych wyrobów tytoniowych i dlatego powinny być opodatkowane akcyzą. Znaczenia w tym kontekście nie będzie mieć zawartość nikotyny.

Podstawą opodatkowana płynu do e-papierosów ma być jego ilość wyrażona w mililitrach, a w przypadku wyrobów nowatorskich będzie to ilość wyrażona w kilogramach. Podatnicy będą musieli m.in. oznaczać takie wyroby odpowiednimi znakami akcyzy.

„Stawkę akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych ustalono w wysokości 0,5 zł za każdy mililitr, a stawkę akcyzy na wyroby nowatorskie w wysokości 141,29 zł za każdy kilogram i 31,41 proc. średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży tytoniu do palenia” – czytamy w komunikacie prezydenckiej kancelarii.

Dodane do ustawy wyroby będą do końca 2018 r. objęte zerową stawką podatku.

Zmiany wprowadza ustawa z 12 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym. Ustawa została podpisana przez prezydenta 4 stycznia 2018 r.

Nowelizacja wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Z projektem można się zapoznać tutaj.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach