Poniedziałek, 19 II 2018 r.
Nr 32/2018 (2371)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


9 lutego 2018 r.

Podatki 2018: Biznes apeluje o zmiany ws. sukcesji

Rząd przyjął w tym tygodniu projekt nowej ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej, który zakłada m.in. szersze zwolnienie z podatku od spadków i darowizn. Zdaniem ekspertów Business Centre Club, w projekcie brakuje dodatkowych możliwości przekształcania – jeszcze za życia danej osoby – działalności gospodarczej w inną formę prawną.

R E K L A M A

W projekcie resort przedsiębiorczości i technologii zaproponował m.in. szersze zwolnienie z podatku od spadków i darowizn – po zmianach warunkiem zwolnienia ma być zgłoszenie nabycia przedsiębiorstwa w urzędzie skarbowym oraz prowadzenie nabytej firmy przez co najmniej 5 lat. Jednocześnie przewidziano rozwiązania umożliwiające zachowanie przez nowy rodzaj podatnika (tzw. przedsiębiorstwo w spadku) ciągłości rozliczeń podatkowych w przypadku śmierci przedsiębiorcy.

Jak oceniają eksperci BCC, nowa ustawa jest niezbędna, ale w projekcie brakuje rozwiązań pozwalających na zabezpieczenie firmy jeszcze za życia przedsiębiorcy.

– Takim rozwiązaniem jest wprowadzenie przepisów umożliwiających jednoosobowemu przedsiębiorcy przekształcenie działalności w spółkę osobową np. spółkę jawną z udziałem członków jego rodziny – wskazuje ekspert BCC, Radosław Płonka.

Ekspert zaznacza, że obecnie możliwe jest przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową (najczęściej w jednoosobową spółkę z o.o.) lub wniesienie przedsiębiorstwa aportem do wcześniej założonej spółki prawa handlowego. Jak tłumaczy Płonka, możliwość przekształcenia w spółkę osobową pozwalałaby natomiast m.in. na uniknięcie podwójnego opodatkowania podatkiem dochodowym, które występuje w odniesieniu do spółek kapitałowych.

Wprowadzenie zmian przewiduje – zgłoszony przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii – projekt ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Projekt został przyjęty przez rząd 6 lutego 2018 r.

Ustawa ma wejść w życie 1 czerwca 2018 r.

Z projektem można się zapoznać tutaj.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach