Poniedziałek, 19 II 2018 r.
Nr 32/2018 (2371)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


12 lutego 2018 r.

Podatki 2018: Blokada rachunków budzi kontrowersje

Obecne przepisy, które dają Krajowej Administracji Skarbowej możliwość blokowania rachunków bankowych firm, nie pozwalają przedsiębiorcom na podjęcie polemiki – oceniają eksperci Business Centre Club. Największe kontrowersje budzi to, że decyzje mogą być wydawane na podstawie wskaźnika ryzyka, niedostępnego dla przedsiębiorcy.

R E K L A M A

Nowe regulacje wprowadziła w styczniu 2018 r. tzw. ustawa STIR. W efekcie KAS otrzymała możliwość blokowania rachunków podmiotów kwalifikowanych, co ma pozwalać na zapobiegnięcie transferom środków pochodzących z wyłudzeń.

Przewidziano, że blokada jest możliwa na okres 72 godzin, przy czym istnieje możliwość przedłużenia tego okresu do 3 miesięcy. KAS może blokować rachunki na podstawie analiz ryzyka wykonywanych w oparciu o wskaźnik ryzyka oraz służący jego ustalaniu algorytm.

– Przyjęte rozwiązanie może utrudnić, o ile nie uniemożliwić, przedsiębiorcom skuteczne zaskarżanie do sądu administracyjnego postanowień o zablokowaniu rachunków bankowych. Trudno będzie bowiem przedsiębiorcy podjąć polemikę z postanowieniem wydanym w oparciu o wskaźnik niedostępny dla przedsiębiorcy – komentuje ekspert BCC, dr Irena Ożóg.

Jak ocenia dr Ożóg, efektem jest obawa, że ewentualna sądowa kontrola blokady sprowadzi się w praktyce tylko do badania formalnego. Merytoryczna kontrola wskaźnika byłaby bowiem w tym przypadku poważnie utrudniona.

Zmiany wprowadziła ustawa z 24 listopada 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych (Dz. U. z 2017 r., poz. 2491).

Ustawa weszła w życie 13 stycznia 2018 r.

Z ustawą można się zapoznać tutaj.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach