Wtorek, 20 II 2018 r.
Nr 33/2018 (2372)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


13 czerwca 2017 r.

Podatki 2018: Mechanizm split payment z większą ochroną?

W przygotowanym przez Ministerstwo Finansów projekcie, który zakłada wprowadzenie do polskiego systemu mechanizmu tzw. podzielonej płatności (split payment), należy poszerzyć ochronę podatników – twierdzą eksperci podatkowi Konfederacji Lewiatan. Organizacja krytykuje ponadto projekt za potencjalnie negatywny wpływ na płynność finansową części firm.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

Mechanizm split payment sprowadza się do podziału płatności za dostarczone towary lub świadczone usługi na kwotę netto (wpłacana na konto dostawcy/usługodawcy) oraz kwotę podatku VAT (wpłacana na odrębny rachunek VAT). Co istotne, stosowanie mechanizmu ma być dobrowolne, a inicjatywa w tym zakresie należeć będzie do nabywców. Podatnicy decydujący się na ten mechanizm otrzymają prawo do korzystania z kilku dodatkowych udogodnień.

W efekcie wprowadzenia podzielonej płatności rzetelni podatnicy będą mogli uniknąć np. odpowiedzialności solidarnej za zobowiązania podatkowe podmiotów zaangażowanych w wyłudzenia. Jednocześnie resort finansów liczy na to, że zmiany pozwolą na skuteczniejszą walkę z oszustwami podatkowymi.

Obecną wersję projektu zmian krytycznie oceniają eksperci Konfederacji Lewiatan, zdaniem których proponowane przepisy nie odpowiadają na potrzeby części podatników, które związane są z przyjętą przez organy podatkowe polityką quasi-solidarnej odpowiedzialności nabywców za zobowiązania sprzedawców.

Jak tłumaczy Lewiatan, realizacja takiej odpowiedzialności sprowadza się zazwyczaj do podnoszenia przez organ argumentu, że podatnik dokonujący odliczenia nie dochował tzw. należytej staranności w odniesieniu do weryfikacji kontrahenta i okoliczności danej transakcji. W konsekwencji często kwestionowane jest prawo do odliczenia podatku naliczonego.

„Wskazane jest rozszerzenie ochrony wynikającej z tego mechanizmu na wszystkich podatników, którzy dziś ze względu na ewentualne zaangażowanie swoich kontrahentów w wyłudzenia podatkowe, narażeni są na niezawinione stosowanie wobec nich odpowiedzialności quasi-solidarnej” – wskazują eksperci Lewiatana.

Negatywnie oceniane jest także samo pozbawienie sprzedawców możliwości swobodnego dysponowania kwotą VAT pobieraną od nabywcy.

„Pozostawienie stosowania nowego mechanizmu wyłączenie w kompetencji nabywcy sprawia, że mechanizm ten nie jest w pełni fakultatywny, a od decyzji nabywcy zależeć będzie sytuacja finansowa sprzedawcy. W praktyce oznacza to poważne zagrożenie dla płynności finansowej sprzedawców, nadmierne ograniczenie prawa do dysponowania swoją własnością oraz naruszenie zasady neutralności podatku VAT” – oceniają eksperci.

Wprowadzenie zmian przewiduje projekt ustawy (z 12 maja 2017 r.) o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.

Większość nowych przepisów wejdzie w życie 1 stycznia 2018 r.

Z projektem można się zapoznać tutaj.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach