Piątek, 16 II 2018 r.
Nr 31/2018 (2370)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


9 sierpnia 2017 r.

Podatki 2018: MF chce zmian ws. podatkowych grup kapitałowych

Przepisy regulujące funkcjonowanie podatkowych grup kapitałowych (PGK) zostaną zmodyfikowane – wynika z projektu przygotowanego przez Ministerstwo Finansów. Projektodawcy zamierzają zlikwidować obecne luki, które są wykorzystywane do tzw. agresywnej optymalizacji podatkowej. Nowela ma wejść w życie z początkiem 2018 r.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

Zgodnie z obecnymi przepisami, podatkowa grupa kapitałowa to struktura organizacyjna szczególnego rodzaju oraz o szczególnym przeznaczeniu, która posiada podatkową podmiotowość tylko na potrzeby podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Taka forma pozwala w praktyce na konsolidację wyników podatkowych odrębnych podmiotów.

Jak przekonuje resort finansów, w ustawie o CIT brakuje obecnie przepisów pozwalających na ocenę pod kątem podatkowym czynności dokonanych w obrębie grupy po jej rozwiązaniu (ze skutkiem retroaktywnym). To z kolei ma być wykorzystywane do tzw. agresywnej optymalizacji.

Wątpliwości budzi również wyjątek, zgodnie z którym darowizna dokonana między spółkami tworzącymi PGK stanowi koszt uzyskania przychodu. Takie rozwiązanie – jak twierdzi MF – stało się w praktyce sposobem na sztuczne przeszacowywanie do wartości rynkowej podatkowej wartości aktywów spółek tworzących PGK.

W projekcie nowelizacji Ministerstwo Finansów zaproponowało doprecyzowanie poszczególnych przepisów i likwidację obecnych luk.

„Wprowadza się doprecyzowanie regulacji dotyczących tworzenia i funkcjonowania PGK, zawartych w art. 1a ustawy o CIT, które – zamiast pełnić rolę narzędzia do realizowania celów konsolidacji wyników podatkowych – stały się źródłem nadużyć" – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Wprowadzenie zmian przewiduje projekt ustawy (z 6 lipca 2017 r.) o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2018 r.

Z projektem można się zapoznać tutaj.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach