Piątek, 19 I 2018 r.
Nr 14/2018 (2353)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


17 maja 2017 r.

Podatki 2018: MF szykuje ułatwienia dla korzystających z podzielonej płatności

Z początkiem przyszłego roku do polskiego systemu podatkowego wprowadzony ma zostać tzw. mechanizm podzielonej płatności (split payment). Jego stosowanie będzie dobrowolne. Ministerstwo Finansów zamierza wdrożyć jednocześnie system zachęt dla tych, którzy zdecydują się na korzystanie z nowego mechanizmu.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

W split payment płatność za towary/usługi jest dzielona na kwotę netto (wpłacaną na konto dostawcy/usługodawcy) i kwotę podatku od towarów i usług (wpłacaną na odrębny rachunek VAT). Takie rozwiązanie ma docelowo pomóc w walce z oszustwami i unikaniem opodatkowania. Stosowanie nowego mechanizmu ma być dobrowolne, a inicjatywa w tej sprawie należeć będzie do nabywców towarów/usług.

Ministerstwo Finansów wprowadzi jednocześnie system zachęt. Wobec podatników, którzy będą stosować podzieloną płatność, nie będą miały zastosowania przepisy dotyczące sankcji (art. 112b i 112c ustawy o VAT) oraz odpowiedzialności solidarnej. Równocześnie jeśli podatnik zdecyduje się na zwrot nadwyżki podatku na rachunek VAT – taki zwrot dokonany zostanie w przyspieszonym czasie (do 25 dni).

„Przewiduje się rezygnację z pobierania wyższej kwoty odsetek za zwłokę w odniesieniu do zaległości w podatku od towarów i usług, jeżeli podatnik korzysta z mechanizmu podzielonej płatności do zaległości powstałej za okres, za który podatnik w złożonej deklaracji podatkowej wykazał kwotę podatku naliczonego, której 95 proc. wynika z faktur, które zostały zapłacone z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Wprowadzenie zmian przewiduje projekt ustawy (z 12 maja 2017 r.) o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.

Większość nowych przepisów wejdzie w życie 1 stycznia 2018 r.

Z projektem można się zapoznać tutaj.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach