Piątek, 23 II 2018 r.
Nr 36/2018 (2375)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


11 sierpnia 2017 r.

Podatki 2018: MF za modyfikacją regulacji ws. podziału przez wydzielenie

Przepisy dotyczące sposobu ustalania przychodów i kosztów uzyskania przychodów, które odnoszą się do podziału przez wydzielenie, zostaną zmodyfikowane – wynika z projektu nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych. Ministerstwo Finansów chce, aby nowelizacja weszła w życie z początkiem 2018 r.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

Obecnie w przypadku zbycia akcji spółki, z której wydzielona została w trybie podziału przez wydzielenie część majątku, koszt uzyskania przychodów z tytułu takiego zbycia ustala się jako część wydatków poniesionych na nabycie/objęcie akcji spółki dzielonej. W tej sytuacji stosuje się proporcję bazującą na porównaniu wartości nominalnej „likwidowanych” udziałów spółki dzielonej do wartości nominalnej udziałów spółki dzielonej przed podziałem.

„Regulacja ta zakłada, iż proporcja ta odpowiada rzeczywistej relacji wartości wydzielanego majątku do wartości majątku przed podziałem. Taka sytuacja nie zawsze ma miejsce. Podatnicy kształtują bowiem relację między wartościami nominalnymi udziałów w sposób korzystny podatkowo, niezgodnie z celem regulacji i bez uzasadnionej przyczyny ekonomicznej” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Projektowana nowelizacja ma zapobiec tego rodzaju przypadkom. Jak wskazuje Ministerstwo Finansów, poszczególne przepisy zostaną odpowiednio zmodyfikowane, aby ograniczyć zjawisko zaburzania proporcji.

Wprowadzenie zmian przewiduje projekt ustawy (z 6 lipca 2017 r.) o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2018 r.

Z projektem można się zapoznać tutaj.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach