Piątek, 19 I 2018 r.
Nr 14/2018 (2353)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


12 września 2017 r.

Podatki 2018: MF zmienia propozycje ws. minimalnego podatku dochodowego

Ministerstwo Finansów chce wprowadzenia całkiem nowego podatku – tzw. minimalnego podatku dochodowego, który dotyczyłby wartości niektórych nieruchomości komercyjnych. Zgodnie z najnowszymi zapowiedziami, stawka podatku ma być nieznacznie niższa, a danina odnosić ma się tylko do nadwyżki wartości nieruchomości powyżej 10 mln zł. Odpowiednia nowelizacja miałaby wejść w życie już z początkiem 2018 r.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

[kn_advert]

Opodatkowanie ma dotyczyć budynków biurowych, centrów handlowych, domów towarowych, a także innych budynków handlowo-usługowych, których wartość początkowa przekracza 10 mln zł.

Jak wynika z nowej wersji projektu nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych PIT i CIT, stawka ma wynosić nie 0,042 proc., a 0,035 proc. w skali miesiąca. Podatek odnosić ma się wyłącznie do nadwyżki wartości nieruchomości powyżej 10 mln zł. Co istotne, resort finansów przychyla się do wyłączenia z opodatkowania budynków, które wykorzystywane są na potrzeby własne podatników – dotyczyć miałoby to np. siedzib.

Kwota nowej daniny ma podlegać odliczeniu od zaliczki na podatek dochodowy. Minimalny podatek dochodowy będzie najprawdopodobniej należny nawet wtedy, gdy dany podatnik nie osiągnie dochodu do opodatkowania z innych tytułów.

Jednocześnie nie przewidziano modyfikacji dotyczących innych propozycji, które mają zostać uwzględnione w nowelizacji. Oznacza to, że nowela zapewne wprowadzi do podatku CIT budzący wątpliwości podział na źródła przychodów.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach