Piątek, 19 I 2018 r.
Nr 14/2018 (2353)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


13 września 2017 r.

Podatki 2018: MR rozszerzy dostępność zwolnień z CIT na cały kraj?

Już w 2018 r. utworzona ma zostać tzw. Polska Strefa Inwestycji (PSI), która ma stanowić wsparcie dla przedsiębiorców decydujących się na nowe inwestycje – wynika z niedawnych zapowiedzi Ministerstwa Rozwoju. W nowym systemie zwolnienia z podatku CIT mają być dostępne na terenie całej Polski. Eksperci firmy doradczej PwC wskazują, że PSI może przynieść firmom wiele korzyści, ale postawi przed nimi również nowe wymagania.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

[kn_advert]

Docelowo PSI ma zastąpić system specjalnych stref ekonomicznych (SSE), które – zgodnie z obowiązującymi przepisami – będą funkcjonować do 2026 r. Zgodnie z zapowiedziami, w PSI dostęp do zwolnień podatkowych dla inwestorów będzie bardziej elastyczny. Strefą inwestycyjną stać ma się terytorium całej Polski.

– Dostępność zwolnienia z CIT w dowolnym miejscu w Polsce jest długo oczekiwanym uelastycznieniem reguł wspierania nowych inwestycji. Uwolnienie tego instrumentu od wyraźnych granic powinno zdecydowanie wpłynąć na zwiększenie liczby i skali inwestycji zwłaszcza w sektorze produkcyjnym – przewiduje ekspert PwC, Rafał Pulsakowski.

Zgodnie z propozycjami resortu rozwoju, zwolnienie z podatku CIT można będzie wykorzystać w okresie 10-15 lat, a dodatkowe 5 lat przysługiwać ma inwestycjom realizowanym na terenach obecnych SSE.

Nowa koncepcja zakłada, że możliwość skorzystania ze zwolnienia podatkowego będzie dostępna dla firm inwestujących w dowolnej części Polski. Ocena poszczególnych projektów ma być prowadzona pod kątem jakości i ilości. Na preferencje liczyć będą mogły głównie przedsiębiorstwa realizujące projekt o najwyższej jakości, które przekładałyby się na rozwój gospodarczy całego kraju.

– Wprowadzenie kryteriów jakościowych to postawienie na wysokowartościowe inwestycje, co może być wyzwaniem dla części inwestorów. Z drugiej strony, instrument może być atrakcyjny z uwagi na dłuższy okres zwolnienia. Firmy, które planują inwestycje muszą rozważyć, co będzie dla nich bardziej korzystne – ubieganie się o zezwolenie strefowe na starych zasadach, czy o pomoc już w nowym systemie – wskazuje ekspert PwC, Jacek Zimoch.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach