Środa, 21 II 2018 r.
Nr 34/2018 (2373)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


10 sierpnia 2017 r.

Podatki 2018: Nowe propozycje ws. nieodpłatnego zbycia

Przepisy ustawy o CIT, które dotyczą ustalania przychodu z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych, będą dotyczyć również przypadków przekazywania takich rzeczy nieodpłatnie – wynika z przygotowanego przez resort finansów projektu nowelizacji. Nowe regulacje mają wejść w życie w przyszłym roku.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

„Proponuje się umożliwienie stosowania przepisu art. 14 również do sytuacji nieodpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych. Zawarty obecnie w tych przepisach wymóg odpłatności powodował, iż ustawa o CIT traktowała w istotnie odmienny sposób przypadek, w którym zbycie rzeczy (prawa) następowało za symboliczną złotówkę od sytuacji, w której ta sama rzecz (prawo) jest przekazywana bez wynagrodzenia” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Jak tłumaczy Ministerstwo Finansów, w praktyce obrotu gospodarczego przypadki nieodpłatnego przekazania rzeczy/praw nie powinny występować, ale takie sytuacje się zdarzają i nie stanowią wyjątku. Projektodawcy przekonują, że w takich przypadkach istnieje prawdopodobieństwo, że nieodpłatne przekazanie rzeczy lub praw jest elementem schematu optymalizacji podatkowej.

Zgodnie z założeniami przyjętymi przez resort finansów, jako darowizny nie powinno się traktować sytuacji, gdy podatnik, który jest jedynym wspólnikiem danej spółki lub jedynym uczestnikiem danego podmiotu, przekazuje spółce/podmiotowi składnik majątku tzw. tytułem darmym.

„Skutek ekonomiczny takiej operacji jest identyczny z sytuacją, w której podatnik wniósłby do spółki wkład niepieniężny w zamian za nowe udziały/zwiększenie wartości udziału tzn. posiadane przez podatnika udziały (akcje) spółki zależnej reprezentują taką samą wartość jej majątku (cały majątek spółki)” – wskazuje resort finansów.

Wprowadzenie zmian przewiduje projekt ustawy (z 6 lipca 2017 r.) o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2018 r.

Z projektem można się zapoznać tutaj.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach