Wtorek, 20 II 2018 r.
Nr 33/2018 (2372)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


10 listopada 2017 r.

Podatki 2018: Opłata recyklingowa już od 1 stycznia

Już 1 stycznia obowiązywać zacznie nowy parapodatek – tzw. opłata recyklingowa. Opłata będzie odnosić się do zakupu większości rodzajów toreb na zakupy, które wyprodukowano z tworzyw sztucznych. Nowa danina jest związana z koniecznością dostosowania polskiego systemu prawnego do wymogów Unii Europejskiej.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

Nowelizacja z 12 października 2017 r. ma dostosować polskie prawo do wymogów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/720 z 29 kwietnia 2015 r. zmieniającej dyrektywę 94/62/WE w odniesieniu do zmniejszenia zużycia lekkich plastikowych toreb na zakupy.

Opublikowana już w Dzienniku Ustaw nowela zakłada odpłatność za wydawanie lekkich (wykonanych z tworzywa sztucznego) toreb na zakupy. Co do zasady opłata będzie dotyczyć oferowanych w jednostkach handlu detalicznego/hurtowego toreb z uchwytami lub bez, których grubość nie przekracza 50 mikrometrów.

Opłata nie obejmie bardzo lekkich toreb (o grubości materiału poniżej 15 mikrometrów), wymaganych z powodów higienicznych lub oferowanych jako podstawowe opakowanie dla żywności luzem, kiedy pomaga to w zapobieganiu marnowaniu żywności.

Zgodnie z nowelizacją, stawka opłaty recyklingowej nie będzie mogła przekroczyć 1 zł za jedną torbę. Na razie stawka wynosić ma 20 gr.

Zmiany wprowadza ustawa z 12 października 2017 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2017 r., poz. 2056).

Nowelizacja wejdzie w życie 1 stycznia 2018 r.

Z nowelizacją można się zapoznać tutaj.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach