Piątek, 16 II 2018 r.
Nr 31/2018 (2370)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


1 grudnia 2017 r.

Podatki 2018: Opozycja proponuje ujednolicenie VAT na artykuły żywnościowe

Do Sejmu trafił poselski projekt zmian w ustawie o podatku do towarów i usług (VAT). Klub parlamentarny Platformy Obywatelskiej zaproponował w nim ujednolicenie w dół (do 5 proc.) stawki podatku na szeroko rozumiane artykuły żywnościowe i owoce. W efekcie obniżona stawka (5 proc.) miałaby dotyczyć również m.in. wyrobów cukierniczych i kawy.

R E K L A M A

„Zróżnicowane stawki podatku VAT na artykuły żywnościowe stanowią zbędną barierę o charakterze administracyjnym dla przedsiębiorców działających w branży spożywczej. Na porządku dziennym są sytuacje, w których podmioty gospodarcze wytwarzające albo obracające różnymi artykułami spożywczymi zobowiązane są naliczać VAT różnej wysokości do każdego z rodzaju sprzedanego produktu” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Jak przekonują autorzy projektu, ujednolicenie stawek VAT na takie produkty skutkowałoby uproszczeniem systemu podatkowego, ograniczeniem nadużyć podatkowych oraz zwiększoną ochroną dla najuboższych obywateli.

W projekcie zaproponowano, aby szeroko pojęte artykuły żywnościowe i owoce były od 2018 r. objęte stawką VAT na poziomie 5 proc. Obecnie tymczasem w przypadku poszczególnych produktów stawki są różne i wynoszą odpowiednio 5, 8 lub 23 proc.

Projektodawcy szacują, że zmiany kosztowałyby budżet państwa ok. 1,2-1,6 mld zł w skali roku.

Wprowadzenie zmian przewiduje poselski – zgłoszony przez klub parlamentarny PO – projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług . Projekt trafił do Sejmu 29 listopada br.

Nowelizacja miałaby wejść w życie 1 stycznia 2018 r.

Z projektem można się zapoznać tutaj.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach