Piątek, 23 II 2018 r.
Nr 36/2018 (2375)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


12 października 2017 r.

Podatki 2018: Plany MF ws. faktur i paragonów budzą wątpliwości

Planowane przez Ministerstwo Finansów ograniczenie możliwości uzyskania faktury do przypadków, gdy na paragonie fiskalnym wskazano NIP nabywcy, budzi wątpliwości – oceniają eksperci podatkowi Konfederacji Lewiatan. Organizacja apeluje do resortu finansów o odpowiednie modyfikacje w projekcie.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

Zgodnie z przedstawionym we wrześniu projektem, możliwość uzyskania faktury zostanie ograniczona do sytuacji, kiedy na paragonie fiskalnym wskazany jest NIP nabywcy. Takie rozwiązanie ma docelowo zapobiec nieprawidłowościom polegającym na tym, że wystawia się (w zamian za korzyść majątkową) faktury do paragonów wygenerowanych przez kasę fiskalną, lecz nieodebranych przez klientów.

Projektowana zmiana art. 106b ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) budzi wątpliwości wśród ekspertów Konfederacji Lewiatan.

„Rozumiemy cel wprowadzenia zmiany, jednak w naszej ocenie, objęcie nią wszystkich branż (nawet tych, które nie są narażone na proceder wystawiania faktur na podstawie zebranych paragonów) jest zbędne i nieproporcjonalnie kosztowne dla przedsiębiorców w stosunku do ewentualnych korzyści budżetu państwa” – twierdzi Lewiatan.

Eksperci organizacji uważają, że zmiana doprowadzi do problemów interpretacyjnych i będzie oznaczać dla firm konieczność dostosowania systemów i weryfikacji przesłanek uprawniających do wystawienia faktury. Lewiatan apeluje m.in. o doprecyzowanie regulacji oraz niestosowanie przepisu względem płatności kartą czy innym sposobem, który pozwala na zidentyfikowanie nabywcy.

Wprowadzenie zmian przewiduje projekt ustawy (z 18 września 2017 r.) o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach.

Nowelizacja wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Z projektem można się zapoznać tutaj.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach