Piątek, 19 I 2018 r.
Nr 14/2018 (2353)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


17 maja 2017 r.

Podatki 2018: Podwójne opodatkowanie spółek wyłączone do 2023 r.

Wyłączenie tzw. podwójnego opodatkowania spółek kapitałowych i spółek komandytowo-akcyjnych, które są zaangażowane w działalność badawczo-rozwojową (B+R), zostanie wydłużone do 2023 r. – wynika z projektu przygotowanego w resorcie nauki i szkolnictwa wyższego.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

W nowej ustawie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zaproponowało szereg rozwiązań poprawiających sytuację podatkową przedsiębiorstw zaangażowanych w działania B+R. Jedna z nich dotyczy opodatkowania spółek kapitałowych i spółek komandytowo-akcyjnych.

Od początku 2016 r. obowiązuje zwolnienie z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) spółek kapitałowych oraz spółek komandytowo-akcyjnych, które dotyczy zbycia udziałów lub nabytych akcji. Zwolnienie to miało obowiązywać do końca 2017 r., lecz zostanie wydłużone do końca 2023 r.

„Fundusze venture capital są instytucjami inwestującymi środki w wysoko ryzykowne przedsięwzięcia. Wypełniają lukę na rynku finansowym zasilając kapitałowo i finansując działalność młodych, innowacyjnych przedsiębiorstw, które nie mają szans na znalezienie środków na działalność z innych źródeł (np. z kredytu bankowego). Najpopularniejszą na świecie formą funduszy venture capital jest spółka komandytowo-akcyjna” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Jak twierdzą autorzy projektu, wspieranie rozwoju rynku venture capital, jest ważnym elementem zwiększania poziomu innowacyjności polskiej gospodarki.

Wprowadzenie zmian przewiduje – przygotowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego – projekt ustawy (z 9 maja 2017 r.) o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej.

Większość nowych przepisów ma wejść w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Kluczowe rozwiązania powinny zacząć obowiązywać z początkiem 2018 r.

Z projektem można się zapoznać tutaj.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach