Piątek, 19 I 2018 r.
Nr 14/2018 (2353)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


18 maja 2017 r.

Podatki 2018: Sejm zajmie się opodatkowaniem twórców

Obecne ograniczenie w kwocie 42 764 zł dla stosowania 50 proc. kosztów uzyskania przychodów, które dotyczy przychodów twórców, powinno zostać zniesione – wynika z projektu zgłoszonego do Sejmu przez klub parlamentarny Kukiz’15. Odpowiednia nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) miałaby wejść w życie 1 stycznia 2018 r.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

Obecne ograniczenie w stosowaniu przez twórców 50 proc. kosztów uzysku obowiązuje od 2013 r. W efekcie ograniczone zostały preferencje podatkowe, z których mogli wcześniej korzystać m.in. pisarze, aktorzy, architekci, informatycy oraz dziennikarze.

Zdaniem posłów Kukiz’15, takie ograniczenie to jeden z bardziej antyinnowacyjnych przepisów w polskim systemie podatkowym i bariera dla zawodów twórczych.

„W projekcie zaproponowano zlikwidowanie rocznego limitu w zakresie stosowania 50 proc. kosztów uzyskania przychodów, który wynosi 1/2 kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, tj. 42 764 zł” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Jak oceniają autorzy projektu, zniesienie ograniczenia powinno m.in. pozytywnie wpłynąć na skłonność do angażowania się w działalność kulturalną i naukową.

„Proponowane zmiany w opodatkowaniu dochodów twórców nie stanowią jakiegokolwiek uprzywilejowania tej grupy społecznej, ale wyrównanie zasad opodatkowania działalności twórców wobec zasad opodatkowania dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Instytucja zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów dla twórców realizuje więc zasadę równości podatkowej” – argumentują projektodawcy.

W 2018 r. zmiana miałaby kosztować budżet państwa w sumie ok. 107 mln zł.

Wprowadzenie zmian przewiduje poselski – zgłoszony przez klub parlamentarny Kukiz’15 – projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Projekt trafił do Sejmu 16 maja br.

Nowelizacja miałaby wejść w życie 1 stycznia 2018 r.

Z projektem można się zapoznać tutaj.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach