Piątek, 19 I 2018 r.
Nr 14/2018 (2353)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


8 września 2017 r.

Podatki 2018: Split payment zacznie obowiązywać już od kwietnia?

Najprawdopodobniej już z początkiem kwietnia 2018 r. obowiązywać zacznie mechanizm podzielonej płatności (tzw. split payment) – wynika z nowej wersji projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług (VAT). Rozwiązanie ma mieć dobrowolną formę.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

Split payment to rozwiązanie mające stanowić jeden z elementów uszczelniania polskiego systemu podatkowego. W ramach mechanizmu kwota podatku ma być wpłacana na osobny rachunek VAT, nad którym kontrahent nie będzie mieć kontroli. W aktualnej wersji projektu nowelizacji resort finansów uwzględnił część zgłaszanych podczas konsultacji uwag.

W praktyce nowe rozwiązanie odnosić ma się do zobowiązania wynikającego z konkretnej faktury zakupowej, a nie do ogółu działalności.

Jak oceniają eksperci firmy doradczej PwC, poszczególne firmy już teraz powinny zacząć analizę dotyczącą tego, czy mechanizm byłby w ich przypadku dobrym rozwiązaniem.

„Decyzja o stosowaniu bądź braku stosowania mechanizmu podzielonej płatności może mieć wpływ na kwestię odliczenia VAT, wzrost kosztów organizacji, zmiany w zakresie płynności finansowej, a także na reputację i rozliczenia z kontrahentami. Dlatego też decyzja ta powinna zostać odpowiednio przygotowana i uargumentowana, z uwzględnieniem ewentualnych konsekwencji karnych skarbowych czy ryzyka działania na szkodę spółki” – komentują eksperci PwC.

Wprowadzenie zmian przewiduje projekt ustawy (z 1 sierpnia 2017 r.) o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.

Większość nowych przepisów wejdzie w życie 1 kwietnia 2018 r.

Z projektem można się zapoznać tutaj.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach