Poniedziałek, 19 II 2018 r.
Nr 32/2018 (2371)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


8 lutego 2018 r.

Podatki 2018: Ważna interpretacja ws. akcyzy i samochodów

Sprzedaż za granicę auta czasowo zarejestrowanego w Polsce nie pozwala przedsiębiorstwu na odzyskanie podatku akcyzowego – wynika z niedawnej interpretacji podatkowej, którą wydała Krajowa Informacja Skarbowa. Zgodnie z przedstawionym stanowiskiem, czasowa rejestrach wyklucza prawo do zwrotu akcyzy.

R E K L A M A

W interpretacji indywidualnej z 5 stycznia 2018 r. (nr 0111-KDIB3-3.4013.243.2017.1.JS) KIS odniosła się do przypadku przedsiębiorcy sprzedającego samochody osobowe klientom z Polski oraz zagranicy. W praktyce przedsiębiorca ten chciał rejestrować pojazdy w Polsce na nie dłużej niż 30 dni, by później wywozić je w ramach eksportu albo wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Dyrektor KIS zajął stanowisko niekorzystne dla podatników. Jak bowiem stwierdzono w interpretacji, regulacje dotyczące podatku akcyzowego nie rozróżniają pojęć rejestracji czasowej oraz stałej. W ustawie użyto ogólnego pojęcia i przez rejestrację uważać należy wpisanie kogoś/czegoś do odpowiedniego rejestru. W efekcie nie można w tym kontekście odwoływać się do rodzajów rejestracji przewidzianych w Prawie o ruchu drogowym.

„Dokonanie jakiejkolwiek rejestracji samochodu – również rejestracji czasowej – wyklucza zatem możliwość zwrotu akcyzy w świetle przepisu art. 107 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym. W związku z powyższym, jeśli wnioskodawca dokona wewnątrzwspólnotowej dostawy albo eksportu samochodu osobowego, który został uprzednio czasowo zarejestrowany na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, nie spełni on wszystkich warunków, o których mowa w ww. przepisie, a co za tym idzie, zwrot akcyzy mu nie przysługuje” – wskazano w uzasadnieniu interpretacji.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach