Poniedziałek, 19 II 2018 r.
Nr 32/2018 (2371)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


13 lutego 2018 r.

Podatki 2018: Wiele zawodów twórczych nadal bez prawa do preferencji

Z początkiem 2018 r. wiele zawodów twórczych utraciło prawo do korzystania z preferencji podatkowej (50 proc. kosztów uzyskania przychodów). W ostatnich dniach resort finansów przedstawił propozycję rozszerzenia listy uprawnionych zawodów. Jak wskazują eksperci Konfederacji Lewiatan, katalog powinien obejmować jednak także m.in. zawody związane z branżą reklamową oraz grafików komputerowych.

R E K L A M A

Od obecnego roku obowiązuje dwukrotnie zwiększony (do 85 528 zł) limit uprawniający twórców oraz artystów do stosowania zryczałtowanych (50 proc.) kosztów uzyskania przychodów. Jednocześnie jednak określono katalog rodzajów działalności, które uprawniają do preferencji. W efekcie wiele zawodów twórczych straciło prawo do korzystania z tego przywileju podatkowego.

W ubiegłym tygodniu rząd przyjął projekt zmian w ustawach o podatkach dochodowych. Ministerstwo Finansów zaproponowało dodanie do katalogu m.in. działalności twórczej w obszarach inżynierii budowlanej, tłumaczeń oraz gier komputerowych.

Jak wskazuje Konfederacja Lewiatan, wciąż wiele zawodów jest wykluczonych z preferencji, chociaż w ich przypadku tworzone są utwory w rozumieniu prawa autorskiego. W tym kontekście wymieniane są np. zawody związane z branżą reklamową (m.in. copywriterzy), graficy komputerowi, osoby publikujące utwory na tematy branżowe oraz osoby prowadzące działalność dydaktyczną nie tylko na uczelniach wyższych.

– Mimo, że tworzą oni utwory w rozumieniu prawa autorskiego i przysługuje im identyczna ochrona na gruncie przepisów prawa autorskiego, to prawo do skorzystania z podwyższonych kosztów uzyskania przychodów dotyczy wyłącznie tych, którzy stworzyli utwór mieszczący się w dziedzinie wymienionej w katalogu – wyjaśnia doradca podatkowy i ekspert Konfederacji Lewiatan, Przemysław Pruszyński.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach