Wtorek, 20 II 2018 r.
Nr 33/2018 (2372)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


14 listopada 2017 r.

Podatki 2018: Wkrótce ruszy Rejestr Należności Publicznoprawnych

Resort finansów opublikował projekt nowego rozporządzenia ws. Rejestru Należności Publicznoprawnych (RNP). W nowym rejestrze gromadzone będą dane odnoszące się do zaległości z wierzytelnościami dotyczącymi m.in. podatków, ceł, składek ZUS i mandatów. Regulacje przewidujące utworzenie RNP wejdą w życie już 1 stycznia 2018 r.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

„Celem niniejszej regulacji jest usystematyzowanie korzystania z RNP w zakresie sposobu i trybu korzystania przez podmioty uprawnione do wprowadzania danych do rejestru oraz podmioty zainteresowane uzyskaniem danych z rejestru” – wskazują projektodawcy.

W nowym rozporządzeniu określone zostaną m.in. szczegółowe kryteria wyszukiwania zobowiązanych w RNP i zakres danych przekazywanych do rejestru.

Sam rejestr obejmować ma dłużników, którzy zalegają z płatnością należności publicznoprawnych (np. podatki, cła, składki na ubezpieczenie społeczne i mandaty). Wpis do RNP warunkować będzie limit kwotowy (5 tys. zł). W efekcie dłużnicy mający mniejsze zaległości nie powinni trafiać do rejestru. Bezpośrednim prowadzeniem RNP zajmie się Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie.

Resort finansów zakłada, że uruchomienie RNP zapewni przedsiębiorcom większe możliwości weryfikacji kontrahentów.
Wprowadzenie zmian przewiduje projekt rozporządzenia (z 7 listopada 2017 r.) Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie Rejestru Należności Publicznoprawnych.

Rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2018 r.

Z projektem można się zapoznać tutaj.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach