Wtorek, 20 II 2018 r.
Nr 33/2018 (2372)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


14 listopada 2017 r.

Podatki 2018: Zmiany w PIT i CIT czekają na podpis prezydenta

Duża nowelizacja ustaw o podatkach dochodowych została już przyjęta przez Sejm i Senat. Zmiany mają służyć dalszemu uszczelnianiu systemu podatkowego. W trakcie prac sejmowych do pierwotnego projektu wprowadzono liczne korekty. Obecnie nowela czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

Jak wskazywało Ministerstwo Finansów, nowelizacja ustaw podatkowych ma w założeniu pozwolić na odbudowę dochodów podatkowych i ograniczyć tzw. agresywne planowanie podatkowe.

– Cel projektodawcy w dużej mierze zostanie osiągnięty, jednak niektóre z przyjętych rozwiązań będą negatywnie oddziaływać także na przedsiębiorców niestosujących agresywnej optymalizacji podatkowej. Stanowić będą istotną ingerencję w warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce – komentuje ekspert podatkowy Konfederacji Lewiatan, Przemysław Pruszyński.

Nowela została już przyjęta przez Senat, a podczas prac sejmowych do projektu wprowadzono sporo poprawek. Jak wskazuje Pruszyński, poprawki dotyczyły spraw istotnych dla przedsiębiorców.

W ostatecznej wersji nowelizacji odstąpiono m.in. od stosowania ograniczenia w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów wydatków na usługi niematerialne do transakcji pomiędzy podmiotami niepowiązanymi. Podwyższono również z 1,2 do 3 mln zł próg, do którego koszty usług niematerialnych mają podlegać zaliczeniu w całości do kosztów uzyskania przychodów (bez odnoszenia do wskaźnika EBIDTA).

Posłowie zdecydowali się też na obniżenie z 0,042 do 0,035 proc. miesięcznej stawki nowej daniny – podatku minimalnego, który dotyczyć ma budynków handlowo-usługowych. Jednocześnie z podatku wyłączono budynki biurowe (siedziby), wykorzystywane  na własne potrzeby podatnika.

Wprowadzenie zmian przewiduje ustawa z 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Nowela została przyjęta przez Senat 10 listopada br.

Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2018 r.

Z nowelizacją można się zapoznać tutaj.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach