Piątek, 19 I 2018 r.
Nr 14/2018 (2353)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


12 stycznia 2018 r.

Podatki 2018: Zwolnienie z akcyzy tylko dla e-samochodów typu PHEV?

W projekcie nowej ustawy o elektromobilności zaproponowano wprowadzenie m.in. zwolnienia z podatku akcyzowego dla pojazdów wyposażonych równocześnie w silnik spalinowy oraz elektryczny (pojazdy typu PHEV). Jak wskazują eksperci Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, w efekcie zwolnienie nie objęłoby więc drugiego typu e-samochodów (HEV).

R E K L A M A

Nowa ustawa ma wprowadzić pakiet rozwiązań korzystnych dla zwiększania liczby pojazdów elektrycznych w Polsce. W rządowym projekcie zaproponowano m.in. szereg ułatwień i preferencji. Szczegółowe propozycje obejmują np. zwiększenie odpisów amortyzacyjnych oraz zwolnienie z podatku akcyzowego pojazdów wyposażonych równocześnie w silnik spalinowy oraz elektryczny (pojazdy typu PHEV).

Jak tłumaczą eksperci ZPP, w efekcie zwolnienie nie będzie obejmować pojazdów typu HEV, czyli samochodów również wyposażonych w dwa rodzaje silników (w tym przypadku bateria ładuje się podczas jazdy). Co istotne, większość pojazdów typu PHEV to modele klasy premium – z reguły droższe od modeli HEV.

– Dostrzegamy w tym niezrozumiałą preferencję, zaburzającą konkurencję na rynku. Ciężko odgadnąć motywacje projektodawcy, który zdecydował się objąć zwolnieniem tylko jedną kategorię pojazdów, i to tych najdroższych. Z punktu widzenia celowości regulacji, a trzeba przypomnieć że miernikiem jej skuteczności będzie m.in. popularność samochodów elektronicznych w perspektywie najbliższych lat, optymalne byłoby albo objęcie zwolnieniem obu kategorii pojazdów elektrycznych, albo rezygnacja ze zwolnienia – komentuje wiceprezes ZPP, Marcin Nowacki.

Zdaniem Nowackiego, w dalszych pracach nad projektem przepisy dotyczące zwolnienia z akcyzy powinny zostać zmodyfikowane, by obejmowały również pojazdy typu HEV.

Wprowadzenie zmian przewiduje projekt ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Projekt został przyjęty przez rząd 28 grudnia 2017 r.

Większość nowych przepisów ma wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Z projektem można się zapoznać tutaj.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach