Piątek, 23 II 2018 r.
Nr 36/2018 (2375)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


9 stycznia 2017 r.

Podatki na świecie: Chiny wprowadzą nowy podatek od zanieczyszczeń

Chiny zreformują system opodatkowania działalności skutkującej zanieczyszczaniem środowiska naturalnego. Zmiany wejdą w życie z początkiem 2018 r., a wśród nich znajdzie się m.in. całkiem nowy podatek od zanieczyszczeń. Pekin zakłada, że nowa polityka podatkowa pomoże w ograniczaniu problemu zanieczyszczonego powietrza.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

Jak podaje serwis reuters.com, decyzja chińskich władz to przede wszystkim odpowiedź na poważne problemy ze smogiem, które dotyczą Pekinu oraz ponad 20 innych miast. Do tej pory ograniczanie problemów związanych z zanieczyszczeniem należało głównie do kompetencji władz poszczególnych miast. Samorządy pobierały m.in. specjalne opłaty odnoszące się do zanieczyszczeń.

Od 2018 r. w Chinach funkcjonować ma na poziomie centralnym całkiem nowy system. Konkretne stawki podatku obciążać mają przedsiębiorstwa odpowiedzialne za zanieczyszczanie powietrza oraz wody. Podobnie opodatkowane będą także emisja dwutlenku siarki i wskaźniki dotyczące tzw. chemicznego zapotrzebowania tlenu. Co ciekawe, podatek zapłacą również firmy, których działalność jest hałaśliwa i przekracza ściśle określoną liczbę decybeli.

Z oficjalnych danych wynika, że dotychczasowy system opłat przyniósł Chinom w ubiegłym roku równowartość ok. 2,5 mld dolarów. Tymczasem po reformie nowy podatek od zanieczyszczeń ma przynosić w skali roku ok. 50 mld USD. Różnica w obciążeniu przedsiębiorstw przyczyniających się do zanieczyszczania środowiska naturalnego ma być więc znaczna.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach