Środa, 21 II 2018 r.
Nr 34/2018 (2373)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


11 sierpnia 2017 r.

Podatki na świecie: Francja i Niemcy zrównają stawki podatku CIT?

Francja i Niemcy będą dążyć do harmonizacji swoich systemów opodatkowania dochodów osób prawnych (CIT) – wynika z wypowiedzi, której udzielił kilka dni temu nowy minister finansów Francji, Bruno Le Maire. Do zrównania stawek podatku CIT mogłoby dojść już w 2018 r. Minister liczy na to, że taka inicjatywa utorowałaby drogę do harmonizacji systemów w całej strefie euro.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

W wywiadzie dla telewizji Bloomberg Le Maire został zapytany m.in. o jego plany dotyczące podatku dochodowego CIT. Jak wskazał minister, celem Francji powinno być obniżenie stawki CIT do 25 proc. we wszystkich krajach strefy euro. Zgodnie z zapowiedziami, francuski rząd ma najpierw obniżyć poziom opodatkowania u siebie, co ma stanowić swego rodzaju zachętę dla pozostałych krajów.

Zdaniem szefa resortu finansów Francji, obecny poziom podatku CIT w tym kraju (33 proc.) jest zbyt wysoki i generuje zbyt wielką niestabilność. Podatek ma zatem zostać obniżony do 25 proc. Le Maire zadeklarował również, że kolejnym celem będzie dążenie do harmonizacji systemów CIT, w tym zasad opodatkowania dochodów firm, z Niemcami. W dalszej kolejności celem ma być harmonizacja na poziomie wszystkich 19 państw, w których obowiązuje wspólna europejska waluta.

Le Maire odniósł się także do polityki podatkowej względem dużych korporacji internetowych. Minister stwierdził, że nie można akceptować sytuacji, gdy dana korporacja uzyskuje dochody z działalności we Francji czy innych krajach Europy i nie płaci tam proporcjonalnie dużych podatków.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach