Piątek, 19 I 2018 r.
Nr 14/2018 (2353)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


17 lutego 2017 r.

Podatki na świecie: Grecja pozwana do TS UE za zbyt niską stawkę akcyzy

Komisja Europejska pozwała w tym tygodniu Grecję do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TS UE) w związku z obniżeniem stawki podatku akcyzowego względem dwóch napojów alkoholowych. Sprawa dotyczy napojów spirytusowych Tsipouro oraz Tsikoudià.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

Obecnie Grecja stosuje niestandardową stawkę akcyzy względem dwóch napojów spirytusowych – Tsipouro i Tsikoudià. Stawka dotycząca tych napojów jest obecnie obniżona i wynosi 50 proc. Ponadto znacznie obniżona stawka (6 proc.) odnosi się do ich produkcji przez drobnych producentów (tzw. dwudniowe gorzelnie).

Jak wyjaśnia Komisja Europejska, polityka akcyzowa greckich władz stoi w sprzeczności z prawem unijnym, które mówi o tym, że do alkoholu etylowego stosuje się taką samą stawkę akcyzy, chyba że zastosowanie mają wyjątki albo odstępstwa. Oba rodzaje napojów nie są jednak objęte tego typu wyłączeniami.

„Grecja narusza przepisy UE, ponieważ promuje wyroby spirytusowe produkowane we własnym kraju. Jest to sprzeczne z zasadą, która zakazuje nakładania podatków wewnętrznych stanowiących pośrednią ochronę produktów krajowych lub nakładania na produkty innych państw członkowskich podatków wewnętrznych wyższych od nakładanych na podobne produkty krajowe” – czytamy w komunikacie KE.

Zastrzeżenia Brukseli dotyczą również zastosowania znacznie obniżonej stawki wobec małych gorzelni – grecki system dla „dwudniowych gorzelni” także bowiem nie spełnia warunków określonych w unijnych regulacjach.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach