Środa, 21 II 2018 r.
Nr 34/2018 (2373)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


10 sierpnia 2017 r.

Podatki na świecie: Japonia szykuje nowy podatek turystyczny

Władze Japonii rozważają wprowadzenie nowego podatku turystycznego. Danina miałaby dotyczyć wszystkich osób opuszczających Japonię. Dodatkowe wpływy podatkowe mają zostać przeznaczone na wsparcie promocji kraju jako miejsca atrakcyjnego dla turystów zagranicznych.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

Propozycja nowego podatku powstała w Japońskiej Agencji Turystycznej (JTA), która podlega bezpośrednio rządowi premiera Shinzo Abe. Jak donosi serwis mainichi.jp, wstępna koncepcja zakłada opodatkowanie wyjazdów z Japonii daniną w wysokości 1000 jenów (równowartość ok. 33 zł). Nowy podatek miałby dotyczyć zarówno japońskich obywateli, jak i osób z innych państw.

Autorzy pomysłu przewidują, że podatek na poziomie 1000 JPY przyniósłby dodatkowe wpływy budżetowe na poziomie ok. 24 bln JPY (788 mln zł) w skali roku. Pieniądze te miałyby trafić na finansowanie działań związanych z promocją Japonii na świecie.

Gabinet Shinzo Abe planuje postawić większy nacisk na promocję turystyki i uczynienie z tego państwa miejsca atrakcyjniejszego i modnego wśród zagranicznych turystów. Plan zakłada m.in. zwiększenie popularności mniej znanych obecnie regionów. Aktualnie bowiem zdecydowana większość zagranicznych turystów na cel swoich podróży wybiera Tokio i Kioto. Japonia liczy również na to, że na wzrost popularności pozytywnie wpłyną igrzyska olimpijskie, które odbędą się w Tokio w 2020 r.

Ewentualne zmiany w systemie podatkowym zostaną przyjęte przez japoński parlament najprawdopodobniej we wrześniu br.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach