Wtorek, 20 II 2018 r.
Nr 33/2018 (2372)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


19 maja 2017 r.

Podatki na świecie: Rosja podniesie VAT aż o 4 pkt proc.

W 2019 r. stawka podatku od towarów i usług (VAT) wzrośnie w Rosji z obecnych 18 do 22 proc. – zapowiedział tamtejszy resort finansów. Podniesienie wysokości daniny ma docelowo zrekompensować spodziewany ubytek wpływów, który będzie efektem obniżenia obciążeń dotyczących przedsiębiorstw. Podwyżka VAT przyniesie Rosji wzrost wpływów podatkowych o ok. 1,3 bln rubli w skali roku.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

Jak podaje serwis tax-news.com, jednym z głównych elementów zapowiedzi zmian w systemie podatkowym Rosji jest podwyżka VAT do 22 proc. Wcześniej natomiast zapowiadano podniesienie podatku tylko o 3, a nie 4 pkt proc. Jednocześnie jednak planowane jest obniżenie wysokości składek na ubezpieczenie społeczne (z 30 do 22 proc.), co ma skłonić część firm do wyjścia z tzw. szarej strefy. Pakiet zmian ma zostać wprowadzony w 2019 r.

Od dłuższego czasu rosyjski system emerytalny zmaga się z rosnącym deficytem, a braki są uzupełniane bezpośrednio z budżetu państwa. Szacuje się, że obniżka składek na ubezpieczenie społeczne doprowadzi do kolejnego pogorszenia stanu systemu oraz zmniejszenia wpływów o ok. 1,5 bln RUB. Z kolei podwyżka VAT przyniesie wzrost wpływów podatkowych o mniej więcej 1,3 bln RUB. Rosyjskie władze zakładają, że wdrożenie zmian będzie w efekcie niemal neutralne dla budżetu kraju.

Eksperci twierdzą z kolei, że reforma skutkować będzie m.in. zwiększeniem poziomu inflacji. Obecnie tempo wzrostu cen w Rosji jest stosunkowo wysokie i oscyluje na poziomie ok. 4 proc. w skali roku.

mp



Copyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach