Piątek, 16 II 2018 r.
Nr 31/2018 (2370)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


16 marca 2017 r.

Podatki na świecie: Szwecja chce wprowadzić nowy podatek lotniczy

Szwedzki rząd zamierza wprowadzić budzący kontrowersje podatek od biletów lotniczych. Władze tego kraju chcą w ten sposób zrekompensować ubytek związany z podatkiem VAT i lotami międzynarodowymi. W niektórych przypadkach danina ma wynosić równowartość nawet ok. 195 zł względem jednego biletu.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

Jak donosi serwis thelocal.se, nowy podatek lotniczy wynosić będzie co najmniej 80 koron szwedzkich (równowartość ok. 36 zł). Górna granica to 430 SEK (ok. 195 zł). Stawki będą ściśle uzależnione od długości danego lotu. Zgodnie z zapowiedziami Pera Bolunda, szefa szwedzkiego resortu finansów, propozycje dotyczące nowej daniny znajdą się w ustawie budżetowej na rok 2018 i mają wejść w życie już z początkiem przyszłego roku.

Zdaniem Bolunda, podatek stanowić będzie jeden z elementów szykowanej reformy przepisów dotyczących tzw. zielonych podatków.

Pomysł wdrożenia nowej daniny spotkał się z negatywnym przyjęciem partii opozycyjnych. Krytycy ostrzegają, że podatek lotniczy może skutkować przenoszeniem przez linie lotnicze połączeń do krajów sąsiednich, co z kolei może wpłynąć źle na atrakcyjność inwestycyjną Szwecji.

Gabinet Stefana Löfvena rozważa również wprowadzenie nowego podatku bankowego. Jego losy są jednak niepewne i nie wiadomo, czy odpowiednia ustawa zostanie uchwalona jeszcze przed przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi w Szwecji. Rząd tego państwa zamierza też wcześniej upewnić się co do zgodności planowanych przepisów z prawem unijnym.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach