Piątek, 19 I 2018 r.
Nr 14/2018 (2353)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


15 lutego 2017 r.

Podatki na świecie: ZEA potwierdzają plany wprowadzenia podatku VAT

Zjednoczone Emiraty Arabskie potwierdziły, że z początkiem 2018 r. wprowadzą podatek od towarów i usług (VAT) w wysokości 5 proc. Rozważana już od kilku lat reforma podatkowa wdrażana jest w ramach szerszej inicjatywy Rady Współpracy Arabskich Państw Zatoki Perskiej (GCC).

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

Wprowadzenie podatku VAT jest ściśle związane ze wstępnym porozumieniem, które kraje członkowskie GCC zawarły już w maju 2015 r. Zgodnie z tym porozumieniem, początkowo każdy członek ma opierać się na własnych regulacjach, ale docelowo przewiduje się unifikację systemu opodatkowania VAT.

Do GCC należą aktualnie Arabia Saudyjska, Bahrajn, Katar, Kuwejt, Oman oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie. Prace nad ujednoliceniem zasad opodatkowania podatkiem VAT będą prowadzone przez te kraje przypuszczalnie w kolejnych kilku latach.

Jak podaje serwis tax-news.com, w ostatnich dniach resort finansów ZEA poinformował, że przedsiębiorstwa będą mogły rejestrować się online dla potrzeb nowej daniny już na trzy miesiące przed terminem wprowadzenia VAT. Większość zarejestrowanych podmiotów będzie zobowiązana do rozliczania podatku co kwartał.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez resort finansów ZEA, aktualnie trwają jeszcze prace nad finalną wersją nowego prawa dotyczącego podatku VAT. Najprawdopodobniej w ZEA obowiązywać będzie tylko jedna stawka (5 proc.) podatku, przy czym niektóre towary i usługi (głównie te związane z opieką zdrowotną oraz edukacją) zostaną zapewne zwolnione z daniny.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach