Piątek, 19 I 2018 r.
Nr 14/2018 (2353)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


18 maja 2017 r.

Podzielona płatność w VAT – kto zyska, a kto straci?

Wprowadzenie w 2018 r. mechanizmu podzielonej płatności (tzw. split payment) powinno pozytywnie wpłynąć na skuteczność walki z oszustwami w podatku od towarów i usług (VAT) – ocenia Konfederacja Lewiatan. Eksperci podatkowi tej organizacji twierdzą równocześnie, że nowe rozwiązanie poważnie ograniczy płynność finansową części podatników, w tym głównie małych firm.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

O stosowaniu podzielonej płatności decydować mają nabywcy towarów/usług. Decyzje tego rodzaju nie będą neutralne dla dostawców. Jak wskazują eksperci Lewiatana, w praktyce zastosowanie split payment oznaczać będzie pogorszenie płynności finansowej przedsiębiorcy, który w konsekwencji utraci możliwość korzystania ze środków pochodzących z niezapłaconego jeszcze podatku.

– W płatności podzielonej takiej możliwości już nie będzie. Wskutek tego, w przypadku niektórych podatników może to doprowadzić do deficytu środków obrotowych i zwiększyć koszty finansowe działalności (koszty kredytów obrotowych) – mówi doradca podatkowy i ekspert Konfederacji Lewiatan, Przemysław Pruszyński.

Zgodnie z projektem resortu finansów, w przypadku zastosowania podzielonej płatności dostawca towaru lub usługodawca będzie mieć ograniczone prawa do swobodnego dysponowania podatkiem VAT. Jak zapewnia Ministerstwo Finansów, rozwiązanie to powinno wyeliminować oszustwa, w których sprzedawca pobiera zapłatę i podatek, ale następnie nie przekazuje daniny do urzędu skarbowego.

Wprowadzenie zmian przewiduje projekt ustawy (z 12 maja 2017 r.) o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.

Większość nowych przepisów wejdzie w życie 1 stycznia 2018 r.

Z projektem można się zapoznać tutaj.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach