Piątek, 16 II 2018 r.
Nr 31/2018 (2370)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


10 października 2017 r.

Polska „produkuje” mniej nowego prawa

W III kw. br. w życie weszły 4244 strony maszynopisu aktów prawnych, co oznacza spadek o 45,7 proc. rok do roku – wynika z najnowszej aktualizacji „Barometru stabilności otoczenia prawnego w Polsce”, który opracowuje firma audytorsko-doradcza Grant Thornton. W skali całego 2017 r. widoczny jest nadal wzrost liczby publikowanych aktów.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

[kn_advert]

Analitycy Grant Thornton na bieżąco monitorują stan polskiego systemu prawnego i publikują raporty dotyczące skali „produkcji” nowego prawa w Polsce.

W ostatnich latach notowano wyraźne przyspieszenie, ale w poprzednim kwartale doszło jednak do zdecydowanego wyhamowania. Między lipcem a wrześniem br. uchwalono 508 aktów prawnych, w tym ustaw i rozporządzeń, które składały się łącznie na 4244 strony maszynopisu. Oznacza to spadek o 45,7 proc. w skali roku.

– Informacja o tym, że produkcja prawa w Polsce w końcu wyhamowała, to dobra wiadomość dla gospodarki. W niespełna trzyletniej historii badania odnotowaliśmy już podobną sytuację w ujęciu kwartalnym. Okazało się jednak, że wtedy był to tylko krótki wyjątek od reguły. Obawiam się, że podobnie będzie tym razem, bo niestety nic nie wskazuje, aby omawiany spadek był efektem systemowego ograniczania regulacji – komentuje partner zarządzający w Grant Thornton, Tomasz Wróblewski.

W skali całego roku liczba nowych regulacji pozostaje na wysokim poziomie. Od początku 2017 r. w życie weszło w sumie 22 317 stron maszynopisu aktów prawnych, co oznacza wzrost o 8,3 proc. w porównaniu do analogicznego okresu czasu rok wcześniej.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach