Poniedziałek, 19 II 2018 r.
Nr 32/2018 (2371)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


9 lutego 2018 r.

Polska zredukuje deficyt

Wzrost gospodarczy Polski wyniesie w obecnym roku 3%, a w przyszłym sięgnie 2,7% PKB – prognozuje Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Prognozy OECD są bardziej optymistyczne niż ostatnie przewidywania Komisji Europejskiej, której ostatnie prognozy przewidują dla Polski wzrost gospodarczy na poziomie 2,5% w skali roku.

R E K L A M A

– To pierwsza organizacja międzynarodowa, która przewiduje, że rząd zredukuje deficyt sektora finansów publicznych do 2,9% PKB już w tym roku – mówi dr Jacek Adamski, ekspert ekonomiczny PKPP Lewiatan.

OECD zakłada, że w tym roku polski wzrost gospodarczy będzie wyższy niż zapisano to w ustawie budżetowej, jednak mniejszy niż w roku ubiegłym. Prognozy OECD wyraźnie różnią się od wcześniejszych przewidywań Komisji Europejskiej, według której Polska zanotuje w 2012 r. wzrost gospodarczy na poziomie ok. 2,5% PKB, czyli wyraźniej mniej niż 3% prognozowane przez OECD.

– Eksperci OECD dostrzegają, że rząd wprowadził wiele zmian, które sprzyjają ustabilizowaniu finansów publicznych, ale aby ograniczyć deficyt do 1% PKB w 2015 roku, konieczne są dalsze kroki. Tak naprawdę, eksperci OECD oczekują realizacji większości reform, które premier Donald Tusk zapowiedział w expose – dodaje dr Adamski.

Organizacja zaleca ponadto Polsce ujednolicenie krajowych i unijnych definicji długu publicznego. – Rząd tego na pewno nie zrobi, ponieważ gdyby przyjął metodologię unijną to dług już w 2011 roku przekroczyłby próg 55% PKB, zawarty w ustawie o finansach publicznych. A to oznaczałoby wprowadzenie drastycznych oszczędności – ocenia dr Adamski.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach