Wtorek, 20 II 2018 r.
Nr 33/2018 (2372)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


16 marca 2011 r.

Porozumienie ubezpieczycieli z UFG

Dwadzieścia pięć firm ubezpieczeniowych podpisało z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym umowę o udostępnieniu narzędzia do weryfikacji szkód z polis OC i AC. Do firm sygnatariuszy trafia 99,8 proc. składki za polisy komunikacyjne OC w Polsce. Dzięki nowemu rozwiązaniu ubezpieczyciele mogą zaoszczędzić miliony złotych. Z programu pilotażowego wynika, że nawet 10 proc. kierowców mija się z prawdą przy podawaniu wysokości zniżek za bezwypadkową jazdę.
 

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

Według UFG, nowe rozwiązanie przyniesie również korzyści samym kierowcom. Tym, którzy jeżdżą bezpieczniej i powodują mniej wypadków, pozwoli płacić niższe składki za polisy komunikacyjne, podczas gdy kierowcy z większą liczbą szkód zapłacą drożej. Pełne uruchomienie nowego narzędzia nastąpi w ciągu czternastu dni od podpisania umowy, po udostępnieniu firmom odpowiednich kodów bezpieczeństwa oraz po spełnieniu minimalnych progów napełnienia bazy przez towarzystwa.

Oznacza to, że w końcu marca firmy ubezpieczeniowe będą mogły już sprawnie sprawdzać całe grupy klientów, odpytując bazę danych Ośrodka Informacji UFG, w ilu wypadkach uczestniczyło dane auto i dzięki temu weryfikować zniżki lub zwyżki przysługujące jego właścicielowi za bezwypadkową jazdę. W ciągu kilkudziesięciu sekund towarzystwa otrzymają informacje o historii szkód nawet do dziesięciu tysięcy pojazdów. Podanie przez klienta zaniżonej liczby wypadków może być podstawą do występowania przez towarzystwa o dopłatę składki.

– Udostępniona przez UFG baza danych pozwoli dostosować składkę ubezpieczeniową do rzeczywistego przebiegu ubezpieczenia. Prace, które ostatecznie doprowadziły do tego rozwiązania, trwały kilka lat. Zrobiliśmy krok w dobrym kierunku, przed nami jednak wiele pracy nad tym, aby udostępnione narzędzie było nowoczesne oraz w pełni funkcjonalne i niezawodne – powiedział Witold Jaworski, przewodniczący rady UFG.

Pilotażowy program testujący nowe narzędzie weryfikacji danych o ubezpieczonych pojazdach trwał 10 miesięcy (od lutego do listopada 2010 r.). Udział w nim wzięło dziesięć firm: Allianz, Compensa, Ergo Hestia, Generali, HDI-Asekuracja, Link4, PTU, PZU, Uniqa i Warta. W jego trakcie firmy ubezpieczeniowe zadały 2,5 mln zapytań o historię szkodowości kierowców. Łączne nakłady (w ciągu siedmiu lat) na budowę bazy danych o polisach komunikacyjnych Ośrodka Informacji UFG wyniosły 80 mln zł. Aktualnie w bazie danych znajduje się 150,8 mln rekordów o sprzedanych w ostatnich latach polisach OC i AC.

T.Sz., UFG
 Copyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach