Piątek, 23 II 2018 r.
Nr 36/2018 (2375)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


15 marca 2017 r.

Prawo podatkowe wymaga fundamentalnych zmian – twierdzi ZPP

Polski system podatkowy wymaga fundamentalnych zmian, a prawo gospodarcze powinno być uproszczone – twierdzi w raporcie pn. „Warunki prowadzenia firm w Polsce 2017” Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Organizacja wskazuje, że system podatkowy jest wciąż niestabilny i tylko w ubiegłym roku podstawowe ustawy podatkowe zmieniły się aż 53 razy.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

Autorzy raportu oceniają, że pomimo dynamicznego rozwoju polskiej gospodarki warunki prowadzenia biznesu nie uległy w 2016 r. znaczącej poprawie. Jak tłumaczy ZPP, gruntownej naprawy wymaga m.in. system podatkowy, którego – zdaniem organizacji – nie ma już sensu „ulepszać”.

„Okazuje się, że podstawowe ustawy podatkowe zmieniły się w 2016 roku 53 razy. Co prawda w 2015 roku działo się to jeszcze częściej (aż 65 razy), jednak nie sposób mówić tu o jakiejś szczególnej zmianie jakościowej. Absolutnie elementarne akty regulujące system podatkowy w Polsce zmieniają się wręcz błyskawicznie” – wskazuje ZPP.

Za jeden z głównych problemów polskiego systemu eksperci ZPP uznają podatek od towarów i usług (VAT) oraz kłopoty wynikające z długotrwałego wstrzymywania zwrotów. Jak zaznaczono w raporcie, część zwrotów to faktyczne wyłudzenia w ramach działalności przestępczej, ale równocześnie wiele setek milionów złotych wstrzymywane jest w sposób bezpodstawny. Efektem jest zachwianie płynności finansowej uczciwych przedsiębiorstw.

Organizacja apeluje nie tylko o reformę przepisów podatkowych, ale także o znaczne uproszczenie prawa gospodarczego. Nowe prawo powinno – jak zaznaczają autorzy raportu – przybrać formę zbliżoną do tzw. ustawy Wilczka z 1988 r.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach