Piątek, 23 II 2018 r.
Nr 36/2018 (2375)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


29 listopada 2006 r.

Prezydent podpisał ustawę o spadkach i darowiznach

27 listopada 2006 roku Lech Kaczyński podpisał nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

Jest to ustawa, którą Sejm uchwalił 16 listopada bieżącego roku. Nowe regulacje zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2007 roku. Ustawa zwalnia z podatku spadki i darowizny od najbliższej rodziny. Zwolnienie nie obowiązuje jednak spadków i darowizn pochodzących od teściów.


Ustawa zakłada, że pieniądze przekazywane będą za pośrednictwem banków, spółdzielczej kasy oszczędnościowej lub poczty. Fakt ten będzie trzeba obowiązkowo zgłosić urzędowi podatkowemu. Gdy w ciągu 5 lat suma darowizn i spadków nie przekroczy 9 637 złotych, to powyższe obowiązki nie mają zastosowania.


Zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych będą także pożyczki od osób spoza najbliższej rodziny. Dotyczy to pożyczek do 5 tysięcy złotych od jednej osoby i do 25 tysięcy złotych od kilku osób w okresie do 3 kolejnych lat.


Ustawa przewiduje także sankcje dla osób, które nie zgłosiły darowizny i spadku. Jeśli osoba będzie powoływać się przed kontrolą skarbową na niezgłoszoną darowiznę lub spadek od najbliższej rodziny, to zapłaci 20-procentową karę.

(M.G.)Copyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach