Wtorek, 20 II 2018 r.
Nr 33/2018 (2372)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


12 czerwca 2017 r.

Resort zdrowia rozważa zmiany dotyczące akcyzy i alkoholu

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad nowymi regulacjami, które mają m.in. ograniczyć możliwości reklamy alkoholu. Wstępnie zakłada się, że przepisy będą dotyczyć napojów niskoprocentowych oraz punktów sprzedaży. Jednocześnie resort rozważa zmiany w opodatkowaniu niektórych typów alkoholu, w tym najprawdopodobniej piwa ze stosunkową dużą zawartością tej substancji.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

Jak wskazał w ostatnich dniach Zbigniew Król, wiceminister zdrowia, problemem dla Ministerstwa Zdrowia są m.in. reklamy piwa, które zostaną najprawdopodobniej ograniczone. Prace odnoszą się także do kwestii dostępu do alkoholu, który zostanie zapewne również ograniczony. Jak wskazuje Ministerstwo Zdrowia, kłopoty rodzi w tym przypadku duża dostępność punktów sprzedaży.

Zmiany dotyczyć mogą również podatku akcyzowego oraz niektórych rodzajów alkoholu, w tym najprawdopodobniej piwa z większą zawartością alkoholu.

– W przypadku niektórych alkoholi, na przykład mocnego piwa – 10 proc. i więcej, jego aktualna cena jest nieadekwatna. Kiedy w 2014 roku podnieśliśmy akcyzę na alkohol wysokoprocentowy, to konsumpcja w tej kategorii spadła. To jest kwestia, w której na pewno będą prowadzone rozmowy i na pewno będą zaplanowane działania – stwierdził w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Król.

Uzupełnieniem prowadzonych działań mają być nowe inicjatywy promujące postawy abstynenckie lub odpowiedzialne spożywanie alkoholu. Resort zdrowia zamierza m.in. uświadamiać, że alkohol stanowi substancję psychoaktywną.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach