Środa, 21 II 2018 r.
Nr 34/2018 (2373)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


14 lutego 2017 r.

Rośnie liczba niewypłacalnych firm

W styczniu w oficjalnych źródłach sądowych opublikowano informacje o niewypłacalności aż 69 polskich przedsiębiorstw, co oznacza wzrost o 44 proc. w skali roku – wynika z danych zebranych przez firmę Euler Hermes. Dużo firm tracących płynność finansową działało w budownictwie, produkcji oraz usługach.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

W pierwszym miesiącu 2017 r. liczba ogłoszonych niewypłacalności, czyli niezdolności do regulowania zobowiązań względem dostawców w różnych formach prawnych, upadłości czy postępowań restrukturyzacyjnych, wyniosła 69. W analogicznym okresie czasu rok wcześniej było ich 48. Wzrost wyniósł zatem 44 proc.

Największy przyrost niewypłacalności zanotowano w budownictwie, ale jednocześnie wzrosła liczba niewypłacalności w usługach oraz sektorze wytwórczym. Jak oceniają eksperci, dane za styczeń nie świadczą jednak o ogólnym kryzysie.

– Dotychczas problemy w nich – sygnalizowane zwiększoną do ok. 20 przypadków w skali miesiąca liczbą niewypłacalnych firm przeplatały się, a obecnie wystąpiły równolegle. Nie świadczy to o wspólnych przyczynach tej skomasowanej liczby niewypłacalności – czyli czymś na kształt ogólnego kryzysu, a raczej o ich nałożeniu się. Były to m.in. koniec i tak niezbyt udanego sezonu w budownictwie, a w handlu szybsze niż w latach ubiegłych „sprawdzam”: kto zarobił, a kto stracił na świątecznym szczycie zakupowym w IV kwartale – komentuje członek zarządu Euler Hermes, Tomasz Starus.

Pod względem terytorialnym najwięcej niewypłacalności notuje się w województwach mazowieckim, małopolskim oraz śląskim. W ciągu ostatniego roku sytuacja pogarszała się najbardziej w południowej i południowo-wschodniej części kraju.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach