Piątek, 23 II 2018 r.
Nr 36/2018 (2375)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


30 listopada 2006 r.

Samemu czy z pośrednikiem?

Kupując nieruchomość, mamy dwie możliwości. Albo znajdziemy ją sami, albo zdamy się na pomoc pośrednika, który znajdzie ją za nas.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

 

Co daje pośrednik? Na pewno poszukiwanie interesującej nas nieruchomości będzie mniej czasochłonne. Korzystając z usług agencji, od razu mamy dostęp do bazy sprzedawanych nieruchomości. Podczas poszukiwań nie trzeba jeździć i umawiać się z właścicielami. Wszystko załatwiamy telefonicznie, a na spotkania i oględziny jeździmy z fachowcem. Taka osoba powinna pomóc nam w dokładnym sprawdzeniu działki, doradzić i umiejętnie zbić cenę podczas negocjacji z właścicielem. Agencja pośrednicząca załatwi także większość formalności.

Jakie są wady takiego rozwiązania? Koszty. Agencja pobiera prowizję od każdej transakcji. Zazwyczaj jest to 2 – 3 proc. wartości umowy. Wysokość prowizji uzależniona jest od tego czy płaci ją tylko sprzedający, czy także kupujący. Najczęstszym rozwiązaniem jest prowizja płacona przez osobę sprzedającą. Czasami sięga ona nawet 6 proc., dlatego warto sprawdzić to przed podpisaniem umowy. Po drugie pośrednik nigdy tak dobrze nie sprawdzi oferty, jak osoba bezpośrednio zainteresowana zakupem.

Jak znaleźć dobrą agencję?

Jak uniknąć nieuczciwego pośrednika? Po pierwsze, starajmy się zrobić wywiad wśród znajomych. Być może ktoś korzystał z usług agencji nieruchomości, jest zadowolony z jej pracy i może nam ją polecić. To nie zwalnia nas jednak z obowiązku dokładnego jej sprawdzenia. Każda legalnie działająca firma w tej branży widnieje w rejestrze Ministerstwa Transportu i Budownictwa. Rejestr możemy znaleźć na stronie Ministerstwa Budownictwa.

Bardzo ważną rzeczą jest fakt posiadania przez agencje pośrednictwa ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC). Takie ubezpieczenie ochroni nas przed finansowymi konsekwencjami komplikacji. Może się okazać, że dom ma nieuregulowaną sytuację prawną, a właściciel jest oszustem. W takim przypadku pieniądze wypłaci ubezpieczyciel pośrednika.

Solidna firma powinna być także zrzeszona w jednej z organizacji branżowych.

Umowa

Są dwa sposoby postępowania. Można podpisać wiele umów z kilkoma agencjami i każda będzie szukać dla nas nieruchomości. W takiej sytuacji większość pośredników nie potraktuje nas priorytetowo, a poszukiwania mogą trwać przez długi czas. Gdy podpiszemy umowę na wyłączność, poszukiwania prowadzi tylko jedna firma. Będzie miała gwarancję, że wybierzemy właśnie jej ofertę i zapłacimy prowizję. W takich przypadkach pośrednicy działają znacznie sprawniej.

Przed podpisaniem umowy trzeba bardzo dokładnie sprawdzić jej zapisy. Może się bowiem okazać, że mimo iż nie doszło do transakcji, jesteśmy zobowiązani do zapłaty prowizji. Należy unikać wszelkich zapisów, które dają agencji prawo do żądania od nas pieniędzy za nieudaną transakcję. Chodzi na przykład o konieczność zapłacenia wysokich odsetek od niezapłaconej w terminie prowizji, konieczności wpłaty prowizji w przypadku sprzedaży domu bez udziału agencji, kary za przedterminowe zerwanie umowy. Jeśli takie zapisy muszą się znaleźć w umowie, to postarajmy się, żeby były jak najbardziej precyzyjne i opisywały konkretne przypadki. Sprawdźmy także, czy istnieje możliwość zerwania umowy przed jej wygaśnięciem.


Mateusz GrabowskiCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach