Środa, 21 II 2018 r.
Nr 34/2018 (2373)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


23 stycznia 2007 r.

Skandynawskie Eldorado - czy warto pracować w Norwegii?

Norwegia nie jest członkiem Unii Europejskiej, a na pracę w niej potrzebujemy zezwolenia. Nie czyni to jej jednak krajem niedostępnym dla Polaków. Jest to jeden z najpopularniejszych celów na wyjazdowej mapie Europy. Władze tego państwa wprowadziły daleko idące ułatwienia dla osób, które zamierzają tam pracować. Jest to także jeden z najzamożniejszych krajów naszego kontynentu. Znalezienie dobrej i stałej pracy w Norwegii oznacza też bardzo dobre zarobki.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

Według szacunków polskich władz, w kraju tym pracuje już około 120 tys. Polaków. Statystyki norweskie mówią o liczbie dziesięciokrotnie mniejszej. Władze tego kraju przyznają jednak, że jest to najszybciej rosnąca grupa narodowościowa. Polskie dane wydają się jednak wiarygodniejsze. W Norwegii wciąż bardzo wiele osób pracuje nielegalnie. Swoich pracowników przysyłają też polskie firmy.


Nadal obowiązują tu pozwolenia na pracę. Legalnie możemy przebywać w tym kraju tylko 3 miesiące. Jeśli chcemy poszukiwać pracy, powinniśmy zarejestrować się w urzędzie pracy. W takiej sytuacji legalny pobyt może trwać nawet pół roku.


Pozwolenie na pracę i pobyt możemy dostać tylko, gdy znajdziemy już pracodawcę. Składamy wtedy na komisariacie wniosek o zezwolenie na pobyt wraz z możliwością podjęcia pracy. Wniosek taki możemy złożyć jeszcze w kraju, w konsulacie lub ambasadzie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobił to za nas pracodawca. Do wniosku koniecznie dołączyć trzeba ofertę pracy i opis warunków pracy oraz wynagrodzenia. Podczas oczekiwania na pozwolenie nie możemy legalnie pracować.


Dlaczego Norwegia? Od kilku lat kraj ten uznawany jest przez ONZ za najlepsze miejsce do życia. Poziom zamożności społeczeństwa jest bardzo wysoki, a przywileje socjalne rozbudowane. Żyjący skromnie, ale niebiednie Polak może oszczędzić sporo pieniędzy. Ponadto, Norwegowie mają raczej przyjazną naturę i szanują pracę osób przyjezdnych.


Norwegia to najbardziej otwarty na pracowników z Polski kraj Skandynawii. To właśnie tu pracuje najwięcej naszych rodaków, mimo, że to Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej i nie wymaga pozwoleń na pracę. Dużą barierą jest jednak język. Chociaż znajomość języka angielskiego jest w Norwegii powszechna, to na większości stanowisk wymagana jest podstawowa znajomość norweskiego. Wyjściem dla osób nie znających języka są agencje pośrednictwa, które mają gotowe oferty i są odpowiedzialne za kontakty z pracodawcą.


Kto ma szanse znaleźć pracę w Norwegii?


Praca w tym kraju Polakom kojarzy się przede wszystkim z letnią pracą sezonową. Wielu naszych rodaków wyjeżdża w lecie zbierać jagody i truskawki. W sezonie, w norweskich miastach natkniemy się na mnóstwo ogłoszeń oferujących wykonanie prac remontowych, pomoc w gospodarstwie lub inne usługi. W ten sposób bardzo wielu Polaków szuka dorywczych zajęć.


Norwegia czeka jednak głównie na specjalistów. Pracę znajdą w tym kraju lekarze, pracownicy przemysłu rybnego, robotnicy leśni, budowlańcy lub osoby zajmujące się wydobyciem ropy. Poszukiwani są cieśle i stolarze. Dużą szansę na pracę mają pomoce domowe, mechanicy i ogrodnicy oraz operatorzy maszyn.


W związku z tak dużą ilością Polaków, którzy już pracują w Norwegii więcej pracy mają tłumacze języka norweskiego i nauczyciele tego języka. Niektóre firmy organizują bowiem kursy doszkalające dla swoich polskich pracowników.


Osoby z wyższym wykształceniem, szukające dobrej i prestiżowej pracy muszą znać dobrze język norweski. Tego wymogu nie muszą często spełniać najbardziej poszukiwani specjaliści. Należą do nich lekarze, informatycy lub niektórzy inżynierowie.


Bardzo wiele osób zastanawia się nad wyjazdem do pracy na platformach wiertniczych. Jest to bardzo ciężkie, ale i bardzo dobrze płatne zajęcie. Niełatwo jednak o pracę w tym sektorze. Poszukiwani są wykwalifikowani pracownicy. Aby myśleć o pracy na platformie, trzeba ukończyć kilka specjalistycznych kursów. Jest to praca bardzo dobrze płatna, a to oznacza, że zarezerwowana jest głównie dla Norwegów. Nie jest to sektor, który cierpi na brak rąk do pracy.


Jak szukać?


Istnieją dwa sposoby poszukiwania pracy. Wiele osób, zwłaszcza studentów podczas wakacji, wyjeżdża do Norwegii i tam szuka pracy na własną rękę. Udać się to może głównie w przypadku pracy sezonowej. Nie jest to łatwe. Większość ogłoszeń ukazuje się w języku norweskim, a pracodawcy najczęściej korzystają z usług agencji pośrednictwa. Nie należy zapominać, że codzienne życie w tym kraju jest bardzo drogie.


Poszukując pracy na własną rękę, warto wiedzieć, że Norwegowie przywiązują dużą wagę do referencji poprzednich pracodawców.


Najłatwiej znaleźć pracę jeszcze w Polsce. Na naszym rynku działa mnóstwo agencji pośrednictwa organizujących wyjazdy do Norwegii. Agencje umożliwiają znalezienie pracy osobom, które mówią tylko po angielsku, a nawet w ogóle nie znają języka obcego. Tak dzieje się jednak w przypadku poszukiwanych fachowców. Agencja pośrednictwa pracy wymaga dokładnego sprawdzenia. Powinna posiadać licencję oraz wpis do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia. Przed wyjazdem koniecznie należy podpisać umowę z pośrednikiem.


Ofert pracy warto szukać także w Polskim Urzędzie Pracy, a zwłaszcza oddziałów wojewódzkich, które albo mają informację o rekrutacji, albo same ją przeprowadzają.


Na miejscu, warto zarejestrować się w tamtejszym urzędzie pracy. Wystarczy do tego paszport. Umożliwi nam to legalny pobyt aż przez 6 miesięcy. Biura pracy NAV zapewniają osobom szukającym pracy dostęp do komputerów, Internetu oraz dostęp do telefonu, faksu i fotokopiarek. Znajdziemy tam także aktualne oferty pracy.


Jak w większości krajów Europy, dział tu system EURES. Dysponuje on siecią doradców i bazą danych ofert pracy w całej Europie.


Większość ofert pracy publikowanych jest w Internecie. Swoje strony przeznacza na ten cel także największa tamtejsza gazeta codzienna czyli „Aftenposten”. Dziennik posiada też wersję internetową.


Wysokość zarobków i warunki pracy


Wysokie płace to jeden z powodów popularności tego kraju. Nie ma tu jednak ustalonych stawek wynagrodzenia minimalnego. Wysokość wynagrodzeń określana jest przez związki zawodowe i pracodawców w specjalnych umowach dwustronnych.


Norweskie prawo nakłada obowiązek traktowania pracowników z innych krajów w identyczny sposób, jak traktuje się pracowników miejscowych. Nie mogą otrzymywać niższej płacy, ani pracować przez więcej godzin.
Minimalne stawki w budownictwie zaczynają się od 120 koron za godzinę (około 55 zł). Z biegiem czasu zarobimy nawet 70 zł. Taką stawkę otrzymują przeciętnie robotnicy wykwalifikowani. Miesięczne wynagrodzenie wynosi najczęściej od 16 do 17 tys. koron. Osoby sprzątające mogą zarobić około 13 tys. koron. Ci, którym pracodawca zapewnia wyżywienie lub zakwaterowanie muszą liczyć się z odpowiednio niższymi stawkami wynagrodzenia.


Sporo można zyskać pracując w nadgodziny. Za nadgodziny uważa się pracę na tym samym stanowisku powyżej 9 godzin dziennie lub 40 godzin tygodniowo. Za nadgodziny przypadające w ciągu dnia dostaniemy 40 proc. więcej pieniędzy. Praca w nocy jest uregulowana innymi przepisami. W takiej sytuacji za nadgodziny uważa się czas pracy przekraczający 36 lub 38 godzin tygodniowo. Za pracę po 21 otrzymamy podwójną stawkę.
Zgodnie z normami czas pracy nie powinien przekraczać 9 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo. Co ciekawe, osoby które pracują na noc lub o różnych porach mają prawo żądać skrócenia tygodnia pracy do 36 - 38 godzin.


Każdemu pracownikowi przysługuje 25 dni płatnego urlopu wypoczynkowego. W Norwegii wlicza się soboty do wymiaru urlopu. W okresie letnim każdy ma prawo do 3 tygodni urlopu bez przerwy.


Norwegowie mają opinię uczciwych i dobrych pracodawców. Skandynawowie mają nieco odmienną mentalność niż Polacy. Większą wagę przywiązuje się do dokładności niż szybkości pracy.


Podatki


W Norwegii obowiązuje podatek progresywny. Oznacza to, że stawki podatku wzrastają wraz z wysokością dochodu. Po rozpoczęciu pracy trzeba jak najszybciej postarać się o kartę podatkową. Dopóki nie dostarczymy jej pracodawcy, ten będzie zmuszony odprowadzać aż 50 proc. naszych zarobków na zaliczkę z tytułu należnego podatku. Jest to bardzo sprytnie pomyślany system. Kartę podatkową dostaniemy po zgłoszeniu się do urzędu podatkowego. W tym celu musimy przedstawić tam nasz numer identyfikacyjny. Numer identyfikacyjny otrzymuje się po otrzymaniu pozwolenia na pracę.


Osoby pracujące w Norwegii na podatki przeznaczają średnio 30 proc. Stawka podatku zawiera jednak także ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.


Podatek dla każdego wyliczany jest indywidualnie. Uwzględniane są rozmaite czynniki. Wysokość podatku wynika z kalkulacji wysokości oczekiwanego dochodu. Płaci się go w roku bieżącym.


W czerwcu każdy podatnik otrzymuje drogą pocztową rozliczenie podatkowe, w którym określone są ostateczne stawki.


Podatek VAT jest w Norwegii wysoki. Wynosi 24 proc. na większość towarów i usług.


Życie codzienne


Przebywając w Norwegii starajmy nie przeliczać wszystkiego na złotówki. Może to doprowadzić do nieprzyjemnych wniosków. Jest to bowiem bardzo drogi kraj, a Oslo jest jedną z najdroższych stolic świata. Przeciętne ceny są o 200 - 300 proc. wyższe niż w naszym kraju. Za norweską koronę płacimy obecnie około 0,465 złotego. Oto kilka przykładowych cen: chleb to 10 - 25 kr, mleko – 10 kr, jogurt – 5 kr, piwo 0,33 l to 20 - 45 kr, 1 kg mięsa – 100 kr, czekolada – 20 kr. Nie oznacza to, że nie znajdziemy tańszych produktów. Jak w każdym zachodnioeuropejskim kraju taką szansę mamy w supermarketach. Niektóre produkty kupimy tam po niższych cenach. Znajdziemy tam chleb droższy od polskiego jedynie dwukrotnie.


Drugi znaczący wydatek to wynajem mieszkania lub domu. W niektórych częściach Norwegii trudno będzie nam znaleźć mieszkanie. Te, które znajdziemy są często duże i o wysokim standardzie, a to zwiększa koszty. Norwegia to zimny kraj. Dlatego niebagatelnym wydatkiem jest ogrzewanie. Za wynajęcie mieszkania zapłacimy 5 - 7 tys. koron. Za lokum o niższym standardzie lub pokój przyjdzie nam zapłacić około 3 tys. koron.


Transport jest drogi. Za przejazd autobusem na odcinku 200 km zapłacimy ponad 100 zł. Jest to kraj rozciągający się na dużym obszarze. Warto zainteresować się ofertą tanich przewoźników lotniczych. Oferują często niższe ceny niż przewoźnik kolejowy. Północ kraju nie posiada linii kolejowych. Norwegia ma bardzo długie i urozmaicone wybrzeże. Dlatego warto zainteresować się transportem morskim.


Oferta operatorów telefonicznych umożliwia tanie rozmowy. Obejmują one także połączenia do Polski. Najbardziej opłacalne są karty pre-paid do telefonów komórkowych. Wykupienie karty kosztuje około 200 koron, z czego 100 przeznaczone jest na rozmowy. Kolejne karty to wydatek od 100 do 500 koron. Koszt minuty połączenia do Polski to od 1 do 5 koron w zależności od operatora.


Warta uwagi jest oferta operatora Lebara Mobile. Pozwala dzwonić na polskie telefony stacjonarne za niecałą koronę.


Czy warto wybrać właśnie Norwegię?


O opłacalności pomysłu świadczy popularność tego kraju w ostatnich latach. Osoby, które planują zbierać pieniądze i wrócić do Polski powinny poważnie zastanowić się właśnie nad Norwegią. Jest to także wygodne i przyjazne miejsce do życia. Mimo, że to jeden z najdroższych krajów na świecie to osoba zarabiająca nawet minimalną stawkę może prowadzić bezpieczne i wygodne życie.

 


Przydatne strony internetowe


Strony norweskiego urzędu pracy:


www.nav.no


Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia (Polska):


www.kraz.praca.gov.pl/StronaGlowna.aspx


Lista norweskich agencji pośrednictwa:


www.gulesider.no


Dziennik Aftenposten:


www.aftenposten.no


Polskie agencje pośrednictwa:


www.iccstaff.pl
www.easyjob.pl
www.norwegian.pl
www.adecco.pl


Portale norweskie:


www.proffice.no
www.finnjobb.no
www.adecco.no
www.toptemp.no
www.jobline.no
www.stepstone.no


Urząd podatkowy:


www.skatteetaten.no


Kalkulator do obliczania wysokości podatku dochodowego (j. norweski):


www.dinside.no/php/art.php?id=98508


Informacje dotyczące uznawalności kwalifikacji:


www.nokut.no.Mateusz Grabowski


« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ]następna »

Copyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach