Wtorek, 20 II 2018 r.
Nr 33/2018 (2372)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


13 listopada 2017 r.

Składki ZUS – likwidacja limitu 30-krotności zaszkodzi gospodarce?

Zaplanowana przez rząd likwidacja tzw. limitu 30-krotności, który odnosi się do składek na ubezpieczenie społeczne, w praktyce oznaczać będzie drenaż 5 mld zł z portfeli pracodawców – wskazują eksperci Pracodawców RP. Organizacja proponuje wprowadzenie limitu 45-krotności, co miałoby być alternatywnym rozwiązaniem.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

Zgodnie z rządowym projektem, który niecałe dwa tygodnie temu trafił do Sejmu, tzw. limit 30-krotności ma zostać całkowicie zlikwidowany. Obecnie limit ten wskazuje, że po przekroczeniu w danym roku łącznej podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych (30-krotność miesięcznej kwoty przeciętnego wynagrodzenia) do końca danego roku od pracownika nie odprowadza się już składek na te fundusze.

Rząd szacuje, że likwidacja limitu przyniesie wzrost wpływów o ok. 5 mld zł w skali roku. Jednocześnie ubezpieczeni mają otrzymywać w przyszłości odpowiednio wyższe świadczenia.

„Rozwiązanie skutkować będzie wzrostem klina podatkowo-składkowego dla pracowników i ich pracodawców nawet łącznie o 10 pkt proc., w zależności od poziomu zarobków zatrudnionego pracownika. Wzrost pozapłacowych kosztów pracy ograniczy płace i ich przyrost w przyszłości, ograniczy podstawę naliczania podatku PIT i składek emerytalno-rentowych. Także zniechęci do tworzenia wysokopłatnych miejsc pracy, będzie stanowić zachętę do arbitrażu na rynku pracy, zmniejszając atrakcyjność standardowej formy zatrudnienia, jaką jest umowa o pracę” – oceniają eksperci Pracodawców RP.

Eksperci twierdzą, że likwidacja limitu będzie mieć niekorzystny wpływ na polską gospodarkę i proponują alternatywne rozwiązanie – zwiększenie obecnego limitu do 45-krotności przeciętnej płacy.

Wprowadzenie zmian przewiduje rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt trafił do Sejmu 31 października br.

Nowelizacja ma wejść w życie 1 stycznia 2018 r.

Z projektem można się zapoznać tutaj.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach