Wtorek, 20 II 2018 r.
Nr 33/2018 (2372)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


13 czerwca 2017 r.

Techniki behawioralne pomagają w zwiększaniu ściągalności podatków

Zastosowanie technik behawioralnych może skutkować zwiększeniem skuteczności działania administracji skarbowej – wynika z nowego raportu Banku Światowego, który dotyczy stosowania technik behawioralnych w celu poprawy poziomu ściągalności podatków. Badanie objęło blisko 150 tys. polskich podatników, którzy zalegali z zapłatą podatku dochodowego.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

Projekt został zrealizowany przez Bank Światowy w ścisłej współpracy z polskim resortem finansów. Przeprowadzone działania miały na celu sprawdzenie skuteczności komunikatów behawioralnych w kontekście ściągalności podatku dochodowego PIT. Jednocześnie zbadano, czy sposób dostarczenia pisma (poprzez list zwykły albo polecony) ma wpływ na zapłatę daniny. W badaniu udział wzięło w sumie aż 150 tys. polskich podatników, którzy zalegali z płatnością tego podatku.

Jak tłumaczy Bank Światowy, skuteczność niektórych rodzajów listów była np. ściśle uzależniona od charakterystyki odbiorców, czyli podatników. Pisma, w których odnoszono się do idei dobra publicznej (podatki finansujące przedszkola, szkoły, bezpieczeństwo oraz infrastrukturę), pomagały w ściąganiu zaległości od osób w wieku 20-29 lat. Negatywny efekt takie podejście miało jednak w odniesieniu do podatników w wieku od 50 do 64 lat.

– Nasze badanie było unikalne, ponieważ objęło wszystkich podatników podatku dochodowego z całej Polski zalegających z zapłatą podatku, czyli niemal 150 tysięcy osób. Sukces tego przedsięwzięcia nie byłby możliwy, gdyby nie wzorowa współpraca naszych ekspertów z przedstawicielami Ministerstwa Finansów oraz lokalnej administracji skarbowej – komentuje przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie, Carlos Piñerúa.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach