Piątek, 16 II 2018 r.
Nr 31/2018 (2370)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


25 października 2012 r.

Trzecia ustawa deregulacyjna – projekt rządu

Rząd przyjął we wtorek projekt trzeciej ustawy deregulacyjnej. Przewiduje on rozwiązania, które powinny poprawić płynność finansową przedsiębiorstw, ograniczyć zatory płatnicze, zwiększyć dyscyplinę płatniczej między kontrahentami. Przewidziano również likwidację kolejnych barier administracyjnych.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

Projekt ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce przygotowało Ministerstwo Gospodarki. Przepisy dwóch poprzednich ustaw deregulacyjnych weszły w życie w 2011 r. Pierwsza umożliwiła m.in. składanie w urzędach oświadczeń zamiast zaświadczeń, odpisów i wypisów, druga - zmniejszyła uciążliwe obowiązki informacyjne nałożone na przedsiębiorców.

Zgodnie z projektem, zniesiony zostanie obowiązek zapłaty podatku VAT przez małego podatnika (w rozliczeniach kasowych), gdy kontrahent nie zapłaci za dostarczony towar lub wykonaną usługę. Rząd proponuje ułatwienia w korzystaniu z ulgi na „złe” długi w obszarze VAT. Podatnik, który rozliczył podatek VAT od należności, której faktycznie nie otrzymał będzie mógł dokonać korekty kosztów uzyskania przychodu po upływie 150 dni od terminu płatności (obecnie jest to 180 dni).

Nowe przepisy ograniczą możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków, których dłużnik faktycznie nie poniósł (chodzi o rozliczenia podatkowe przeterminowanych faktur). W przypadku nieuregulowania kwoty wynikającej z faktury podatnik (dłużnik) będzie zobowiązany do dokonania korekty kosztów uzyskania przychodu w ciągu 30 dni od upływu terminu płatności ustalonego przez strony. W sytuacji, gdy termin płatności ustalony przez strony będzie dłuższy niż 60 dni (co zdarza się np. w przypadku wielkich sieci handlowych, narzucających dostawcom długie terminy płatności) termin dokonania korekty kosztów będzie przypadał na 90 dzień od dnia zaliczenia kwoty do kosztów uzyskania przychodów.

msolCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach