Piątek, 19 I 2018 r.
Nr 14/2018 (2353)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


15 lutego 2017 r.

Udaremniono próbę wyłudzenia przeszło 318 mln zł VAT

Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście doprowadził do udaremnienia próby wyłudzenia ponad 318 mln zł VAT z zastosowaniem mechanizmu tzw. karuzeli podatkowej. Jak informuje Ministerstwo Finansów, karuzelę tworzyły trzy podmioty działające m.in. w handlu hurtowym produktami spożywczymi.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

„Przeprowadzone kontrole podatkowe wykazały, że w każdej z prób wyłudzenia nienależnego zwrotu podatku VAT wykorzystano podmioty zarejestrowane na terenie różnych krajów Unii Europejskiej m.in. Polski, Czech, Słowacji i Niemiec” – podaje resort finansów.

Grupa działała zgodnie ze schematem, w którym pierwszym sprzedawcą i ostatnim nabywcą był ten sam podmiot. W tym zamkniętym łańcuchu „obracano” m.in. kawą, wyrobami z czekolady oraz bateriami. W rzeczywistości towary przemieszczano tylko pomiędzy dwoma magazynami w Polsce i Czechach.

Na rachunkach bankowych wykazywano duże obroty, a w celu uniknięcia opóźnień z księgowania zlecanych przedmiotów podmioty korzystały z usług tylko jednego banku. W takim schemacie firmy mogły deklarować obroty miesięczne liczone w setkach mln zł.

„Kontrolowane spółki pełniły rolę tzw. brokera. W deklaracjach podatkowych wykazywały sprzedaż do innych krajów Unii Europejskiej, która jest opodatkowana stawką 0 proc. VAT, jednocześnie deklarując zakupy od podmiotu krajowego, opodatkowane stawką 23 proc. VAT. W ten sposób broker nabywał prawo do odzyskania podatku naliczonego, wykazanego na fakturach krajowych” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach