Piątek, 19 I 2018 r.
Nr 14/2018 (2353)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


11 stycznia 2018 r.

UE może wprowadzić nowy podatek od tworzyw sztucznych

Komisja Europejska rozważa zaproponowanie wprowadzenia w Unii Europejskiej nowego ekologicznego podatku odnoszącego się do tworzyw sztucznych. Takie rozwiązanie miałoby pomóc w zniwelowaniu negatywnych dla budżetu UE skutków wyjścia ze wspólnoty Wielkiej Brytanii.

R E K L A M A

Jak donosi serwis euractiv.com, Komisja Europejska pracuje nad możliwymi zmianami dotyczącymi nowego wieloletniego budżetu UE (na okres 7 lat). Z informacji przedstawionych w tym tygodniu przez unijnego komisarza ds. budżetu, Günthera Oettingera, wynika, że zaproponowane będą m.in. cięcia w polityce spójności oraz unijnej polityce rolnej. Szczegółowe propozycje zostaną ujawnione najprawdopodobniej w ciągu kolejnych kilku miesięcy.

Spory wpływ na nowy budżet ma mieć wyjście Wielkiej Brytanii z UE. Komisja szacuje, że w efekcie dochody wspólnoty będą niższe o ok. 12-13 mld euro w skali roku – Wielka Brytania odpowiadała do tej pory za ok. 15 proc. ogółu wpływów do wspólnej kasy UE.

Wstępne założenia zakładają oszczędności na poziomie ok. 6-7 mld euro rocznie. Jednocześnie planowane jest zwiększenie wpływów o kolejne 6-7 mld euro.

Jednym z pomysłów, które mają pozwolić na zwiększenie dochodów UE, jest wprowadzenie nowego podatku ekologicznego od wykorzystywania tworzyw sztucznych. W założeniu taka danina miałaby też mieć pozytywny wpływ na środowisko naturalne i skutkować zmniejszeniem zużycia m.in. plastiku. Wpływy z podatku docelowo zasilałyby wspólny budżet unijny.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach