Wtorek, 20 II 2018 r.
Nr 33/2018 (2372)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


14 czerwca 2017 r.

Ustalanie płatnika składek – BCC apeluje o zmianę kontrowersyjnych przepisów

Konieczna jest pilna nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która miałaby dotyczyć wydawania przez ZUS arbitralnych decyzji ustalających płatnika składek – twierdzi Business Centre Club. Budzące wątpliwości przepisy weszły w życie w ostatni wtorek. Organizacja apeluje do rządu o zmianę regulacji.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

– We wtorek weszła w życie niekorzystna regulacja, która umożliwia ZUS-owi wydawanie arbitralnych decyzji ustalających płatnika składek i uznanie wcześniej zawartych przez firmy umów za nieważne. Chodzi głównie o art. 38a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych – wskazuje ekspert BCC, Wojciech Warski.

Zdaniem Warskiego, wprowadzone zmiany są sprzeczne z ustawą zasadniczą i mogą być szkodliwe dla gospodarki. Największe wątpliwości budzi umożliwienie inspektorom ZUS kwestionowania zawartych umów, co dotyczy zarówno firm nadużywających w przeszłości prawa, jak i przedsiębiorstw, które dawały zlecenia osobom opłacającym składki w innych miejscach.

– Przepisy zostały sformułowane w zbyt ogólny sposób i wszystko zależy od tego, jak będą przez ZUS wykorzystywane. Niestety, już dotychczasowa praktyka ZUS pokazuje, że wzmożone kontrole przedsiębiorców, ukierunkowane są na możliwe przekwalifikowanie istniejących umów cywilnoprawnych na umowy o pracę – dodaje ekspert BCC.

Jak zaznacza Warski, istnieje poważne ryzyko, że ewentualne domiary w dużej skali mogą prowadzić do bankructwa firm, a to z kolei odbije się negatywnie na całej polskiej gospodarce.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach