Środa, 21 II 2018 r.
Nr 34/2018 (2373)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


21 kwietnia 2017 r.

Wynagrodzenie minimalne wzrośnie o co najmniej 49 zł

W 2018 r. wynagrodzenie minimalne wzrośnie prawdopodobnie o co najmniej 49 zł, a stawka godzinowa może osiągnąć poziom 13,3 zł brutto za godzinę pracy. Kwoty te wynikają z nowych prognoz makroekonomicznych rządu oraz przepisów ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ostateczna wysokość stawek będzie przedmiotem negocjacji między rządem, pracodawcami i związkami zawodowymi.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

W ostatnim czasie Ministerstwo Finansów przedstawiło nowe prognozy makroekonomiczne. Jak wskazuje Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP, z reguły te właśnie szacunki są podstawą także dla założeń budżetu państwa na kolejny roku. Prognozy stanowią równocześnie podstawę do wyliczania minimalnego wzrostu wynagrodzenia minimalnego za pracę.

Zgodnie z nowymi prognozami, w 2018 r. wzrost PKB miałby wynieść 3,8 proc. w skali roku, a inflacja osiągnąć poziom 2,3 proc. W efekcie miesięczna płaca minimalna miałaby wzrosnąć do co najmniej 2049 zł brutto. Stawka godzinowa natomiast wzrosłaby do poziomu 13,3 zł brutto. Konkretne propozycje zmian będą przedmiotem dyskusji w ramach Rady Dialogu Społecznego.

– Oficjalnie informacja ta zostanie potwierdzona do 10 maja, bowiem w tym terminie strona rządowa jest zobowiązana do formalnego przedstawienia prognozowanych wielkości makroekonomicznych partnerom społecznym. Później pracodawcy i związki zawodowe podejmą prace zmierzające w kierunku wypracowania wspólnej propozycji m.in. w zakresie wysokości płacy minimalnej w 2018 r. – wskazuje Kozłowski.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach