Piątek, 23 II 2018 r.
Nr 36/2018 (2375)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


11 stycznia 2017 r.

Zasady tworzenia spółek z o.o. do zmiany

Nie będzie już możliwości korzystania ze „zwykłego” podpisu elektronicznego przy zawiązywaniu spółek z ograniczoną odpowiedzialnością – wynika z projektu nowelizacji, który przyjął we wtorek rząd. Zmiany będą dotyczyć tworzenia spółek z o.o. w tzw. trybie S-24, czyli przy wykorzystaniu dostępnego w systemie teleinformatycznym wzorca umowy.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

„W ostatnich miesiącach pojawiły się sygnały o przypadkach nadużyć, polegających na nieuprawnionym wykorzystywaniu danych osobowych innych osób do założenia spółki z o.o. w trybie S-24. Do utworzenia takiej spółki przy pomocy zwykłego podpisu elektronicznego wystarczy bowiem jedynie założenie konta w systemie teleinformatycznym i podanie imienia, nazwiska oraz numeru PESEL” – czytamy w rządowym komunikacie.

Po nowelizacji  przy zakładaniu spółki z o.o. w trybie S-24 możliwe będzie zastosowanie tylko kwalifikowanego podpisu elektronicznego i podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP.

Jak wskazują projektodawcy, obecnie dostępność kwalifikowanego e-podpisu jest znacznie większa niż w czasie, gdy wprowadzano tryb S-24. Z kolei korzystanie z profilu zaufanego ePUAP jest – zdaniem resortu sprawiedliwości – coraz łatwiejsze dzięki poszerzaniu dopuszczalnych sposobów identyfikacji. Przykładowo, pod koniec 2016 r. możliwe stało się potwierdzanie profilu poprzez systemy transakcyjne banku PKO BP, a takie rozwiązanie zamierza wprowadzić także następnych 19 banków.

Wprowadzenie zmian przewiduje – przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości – projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Projekt został przyjęty przez rząd 10 stycznia 2017 r.

Nowelizacja wejdzie w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach