Piątek, 16 II 2018 r.
Nr 31/2018 (2370)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


22 października 2012 r.

Zasady umarzania składek ZUS – będą zmiany

Projekt tzw. ustawy umorzeniowej został już zatwierdzony przez sejmową Komisję Polityki Społecznej i Rodziny. Teraz czeka na akceptację Sejmu, Senatu i prezydenta RP. Jeżeli zostanie wprowadzony w życie w obecnym brzmieniu, to wszyscy zainteresowani umorzeniem zadłużenia w ZUS za lata 1999-2009 będą mogli złożyć odpowiedni wniosek.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

Nad projektem pracował głównie Związek Pracodawców i Przedsiębiorców. Ustawa ma rozwiązać problemy firm, które między 1999 a 2009 r. zawiesiły działalność albo wybrały niższe składki z pracy chałupniczej. Początkowo ZUS nie miał do tego żadnych zastrzeżeń, jednak po pewnym czasie zaczął wzywać do zapłacenia zaległych składek wraz z odsetkami.

Zgodnie z ostatnią wersją projektu, po wejściu w życie ustawy wszyscy zainteresowani umorzeniem zadłużenia w ZUS za lata 1999-2009 otrzymają prawo złożenia wniosku o umorzenie nieopłaconych składek na własne ubezpieczenia społeczne. Dotyczyć to ma również spadkobierców oraz obciążonych zobowiązaniami osób trzecich.

Na prawo do złożenia wniosku nie wpłynie forma prowadzonej działalności ani sposób rozliczania z fiskusem. Znaczenia nie ma także przypisanie do jednej z grup – czyli niepodlegających lub podlegających notyfikacji (ze strony Komisji Europejskiej).

W przypadku osób oczekujących na wynik notyfikacji warunki umorzenia i sam fakt umorzenia wydawane będą po wydaniu przez KE opinii.

Warunkiem uzyskania umorzenia będzie opłata należności „nieumarzalnych”, czyli składek za pracowników za okres do 28 lutego 2009 r. i za siebie oraz za pracowników po tej dacie.

Zgodnie z projektem, okresy oraz umorzone kwoty nie będą, rzecz jasna, uwzględniane przy ustalaniu prawa i wysokości rent, emerytur i innych świadczeń. Przyznane wcześniej świadczenia zostaną z kolei zweryfikowane przed ewentualnym umorzeniem.

Ustawa umorzeniowa zacznie obowiązywać najprawdopodobniej z początkiem 2013 r.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach